buy medication online
 
Eksplozja wiosny w Szepietowie Drukuj
24.04.2007.

W sobotę i niedzielę 21-22 kwietnia w Szepietowie odbyły się po raz trzynasty Wiosenne Targi Ogrodnicze organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
   
Przyjechała na nie rekordowa liczba wystawców, którzy rozłożyli swoje towary na blisku 200-u stoiskach. Na 60-ciu wśród nich firmy szkółkarskie i ogrodnicze z całej Polski sprzedawały swoje pączkujące i kwitnące towary. W ciągu dwu dni przewinęło się przez Szepietowo blisko dwadzieścia tysięcy zwiedzających.

Targi wniosły w magiczny sposób pełnię wiosny do podlaskich ogrodów i sadów. Wystawcy z głębi Polski, gdzie wegetacja zaczyna się 2-3 tygodnie wcześniej, przywieźli kwitnące rośliny. Każdy z klientów mógł zakupić coś zielonego i kwitnącego do swego ogrodu, na balkon, czy choćby na parapet. Wybór był przeogromny. Miłośnicy tradycyjnych ogrodów mogli zakupić malwy, piwonie, floksy, hortensje, pnące róże i bzy.

Dowiedzieli się także, jakie należy posadzić rośliny, aby ogród stał się magiczną oazą? Jak dobrać kwiaty, by od wiosny do jesieni zakwitały jedne po drugich? Czy wybrać zielone przez cały rok iglaki, czy raczej rośliny liściaste, cieszące wzrok zmieniającymi się barwami? Jakie kolory kwiatów są najmodniejsze? W sobotę Ewa Chojnowska z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ze Skierniewic doradzała w tych kwestiach w trakcie wykładu pt. „Projektowanie i urządzanie ogrodu ozdobnego”, który wysłuchało 150 osób, gdyż tyle pomieściła sala. 

W zaprojektowaniu i urządzeniu ogrodów pomagali, wystawiający się na Targach: Agata i Robert Żebrowscy z Osipów Lepertowizny; Mirosława i Jerzy Grzymałowie z firmy „Cztery Pory Roku” oraz Sławomir Porowski z firmy „Florida” w Wysokim Mazowieckiem, a także specjaliści PODR.

„Nawożenie roślin warzywnych i ozdobnych”to również ważny temat, który w niedzielę omówił prof. dr hab. Olgierd Nowosielski z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach.

Targi były okazją do prezentacji Lokalnej Grupy Działania „Kraina Mlekiem Płynąca” z Małego Płocka. W siedzibie PODR na walnym zgromadzeniu spotkali się członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. 

Porad i informacji udzielali rolnikom na swoich stoiskach przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutu Ochrony Roślin i Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Rozstrzygnięto konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko. Komisja oceniająca biorąc jako kryterium ciekawe wyeksponowanie materiału szkółkarskiego ozdobnego, miłą obsługę i pełne doradztwo postanowiła nagrodzić:

  -Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie „ Cztery Pory Roku” Mirosławy i Jerzego Grzymałów z Łomży
  -Gospodarstwo Ogrodnicze Agaty i Roberta Żebrowskich z Osip Lepertowizny
  -Producenta nawozów mineralnych Richard AST z Ostrowia Wielkopolskiego.

Wyróżniono Grażynę Zaniewską, właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego „Młynareczka” z Malawicz Górnych za promowanie produktów regionalnych, a w szczególności chleba żarnowego.

W czasie Targów z inicjatywy Mirosławy Jaroszewicz-Łojewskiej, Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się FORUM ROLNICZE. W jego trakcie na pytania rolników i dziennikarzy odpowiadali najbardziej kompetentni przedstawiciele instytucji realizujących politykę rolną. Władzę ustawodawczą reprezentowali poseł Krzysztof Jurgiel, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członek tej Komisji poseł Jacek Bogucki. O funduszach pomocowych mówił Grzegorz Jakuć, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, a także Bogdan Domagała, dyrektor OR ARiMR w Łomży i jego zastępca Jerzy Leszczyński. Wojewodę reprezentował Józef Staniaszek, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW w Białymstoku. Obecny był Andrzej Sutkowski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku, Bohdan Goss, Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Witold Grunwald, członek Zarządu Podlaskiej, Izby Rolniczej.

Pytania rolników dotyczyły możliwości finansowania inwestycji w gospodarstwach z SPO i wyrażały obawy, co do możliwości wprowadzenia karencji dla beneficjentów z poprzedniego okresu.

Miłym podsumowaniem FORUM ROLNICZEGO było wręczenie symbolicznych koszy z roślinami do ogrodu dla rolników z województwa podlaskiego, którzy uzyskali najwyższe sukcesy w skali ogólnopolskiej. Tymi bohaterami są Katarzyna i Tadeusz Olszewscy z Glinek, wicemistrzowie w ogólnopolskim konkursie AGROLIGA, a także Maria i Adam Guzelowie ze Szpakowa, zwycięscy konkursu „Rolnik – Farmer Roku 2006”w kategorii gospodarstw powyżej 100 ha.

 

                                                                         

Jan Podziewski
PODR w Szepietowie


 
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl