buy medication online
 
Uroczystości Niedzieli Palmowej Drukuj
05.04.2007.

 
                          Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam niedziela.
Do świątyni gronem wszystkim idą młodzi, idą starzy.
Różdżkę wierzby z młodym listkiem, niosą święcić do ołtarzy
.
                                                Władysław Syrokomla

Niedziela Palmowa rozpoczyna uroczystości Wielkiego Tygodnia. Początków uroczystego świętowania Niedzieli trzeba szukać w Jerozolimie w IV wieku, w Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Głównymi elementami tego święta są: procesja przypominająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy oraz, wprowadzone do liturgii w XI wieku, święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa, zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe “palmy” uformowane z bibułkowych kwiatów.
   
Niedziela Palmowa w Ciechanowcu związana była z rozstrzygnięciem organizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, pod patronatem biskupa Diecezji Drohiczyńskiej ks. Antoniego Dydycza, X Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej.

Na uroczystości, które odbyły się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, przybyli zaproszeni goście: wicemarszałek Senatu RP Krzysztof Putra, poseł na Sejm Jacek Bogucki, były członek Zarządu Województwa Podlaskiego Karol Tylenda, starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński, wójt Gminy Czyżew Anna Bogucka, radna Rady Powiatowej Cecylia Szmurło oraz radni Rady Miejskiej w Ciechanowcu Mirosław Kierski - przewodniczący i Eugeniusz Święcki.

W tym roku do Konkursu zgłoszono 397 palm. Jury nagrodziło 92 palmy, a 216 przyznało wyróżnienie.

 

 
Uroczystości Niedzieli Palmowej

 
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl