buy medication online
 
"Wykopki pod wiatrakiem" Drukuj
27.09.2006.

W Drewnowie-Ziemakach, 24 września odbyły się “Wykopki pod wiatrakiem” - coroczna impreza organizowana przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie – PZD Ostrów Mazowiecka.

Impreza ta ma na celu pokazanie tradycji związanych ze zbiorami ziemniaków. Ziemniaki to jedno z najpopularniejszych warzyw na świecie, swoją karierę zawdzięczają przede wszystkim wszechstronnemu zastosowaniu w kuchni. Pierwsze uprawy ziemniaka pojawiły się w czasach prehistorycznych w Ameryce Południowej. Do Europy dotarły w XVI, a rozpowszechniły się w XVII wieku.

Do Polski ziemniaki trafiły dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który przysłał je z Wiednia królowej Marysieńce. Ziemniaki są jednym z podstawowych produktów spożywczych Polaków. Nie traktujemy ich nawet jako warzywo, a naturalny składnik większości dań obiadowych.

Już od rana można było uczestniczyć w kiermaszu zorganizowanym “pod wiatrakiem” i skorzystać z oferty Szpitala Powiatowego im. M. Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej, który na swoich stoiskach oferował badanie poziomu cukru i cholesterolu oraz badanie ciśnienia krwi.

Po oficjalnym otwarciu imprezy odbyło się widowisko “Kopanie kartofli” w wykonaniu gospodyń z Białych Szczepanowic. Panie pokazały kopanie ziemniaków przy pomocy motyk w czasie tradycyjnej podlaskiej tłoki (czyli zwyczaju wspólnej pracy na polach sąsiadów).

Przez całe popołudnie trwał konkurs dotyczący “Dobrej Praktyki Rolniczej”, zorganizowany przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a Muzeum Rolnictwa zorganizowało konkursy dla dzieci (oraz wszystkich chętnych) w: rzucaniu ziemniakiem do celu, obieraniu ziemniaków na czas i jedzeniu baby ziemniaczanej na czas.

Konkursy i pokazy były przeplatane występami zespołów: “Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, “Bezwianka” z Ostrowi Mazowieckiej, “Żurawiacy” z Bogut oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowi Mazowieckiej. Zakończeniem imprezy była zabawa ludowa, do której przygrywała Kapela “Kłosy” z Ciechanowca.

 

"Wykopki pod wiatrakiem" 

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl