buy medication online
 
Międzynarodowe Święto Chleba Drukuj
18.08.2006.

13 sierpnia 2006 roku Ciechanowiec gościł tysiące ludzi, którzy przyjechali by uczestniczyć w Międzynarodowym Święcie Chleba . Bogaty, pełen atrakcji program zapewnił doskonałą zabawę od samego rana, aż do ciemnej nocy. Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka. organizując od kilku lat Święto Chleba stara się przybliżyć tradycje związane z produkcją chleba – zwyczaje żniwne, obrzędy dożynkowe czy domowy wypiek chleba.

Dzień rozpoczął się mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i przemarszem uczestników do Muzeum Rolnictwa. Barwny korowód przez miasto prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ostrowi Mazowieckiej, a kapele ludowe jadąc na przystrojonych wozach prezentowały regionalną muzykę. Przełamaniem 4-metrowej chałki wypieczonej w Piekarni “Kobus” w Ciechanowcu rozpoczęto imprezę, zorganizowaną przez Muzeum Rolnictwa, Starostę Wysokomazowieckiego, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców. Patronat nad imprezą sprawowali Burmistrz Ciechanowca, Marszałek Województwa Podlaskiego i Wojewoda Podlaski.

Na terenie Muzeum zaprezentowało swoje wyroby 12 piekarni z całego regionu i kilkudziesięciu twórców ludowych; były stoiska z tradycyjnym piwem jałowcowym, chlebem ze smalcem i ogórkiem czy kiełbasą prosto z wędzarni.

Od rana trwał “Konkurs na wykonanie równianki” - czyli wiązanki układanej z ziół leczniczych, kwiatów oraz kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz różnych warzyw i owoców. Poświęcona w czasie święta Matki Boskiej Zielnej i zawieszona w domu miała chronić domowników przed zarazą, pożarem, burzą oraz mieć właściwości lecznicze. Równiankę można było ułożyć własnoręcznie na miejscu, z materiałów przygotowanych przez pracowników Muzeum.

Po kilku godzinach trwania konkursu równorzędnymi nagrodami wyróżniono 60 spośród 127 równianek wykonanych podczas obchodów święta i 30 spośród 71 wykonanych w domu. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

Inną tradycją kontynuowaną w czasie imprezy jest święcenie zwierząt gospodarskich, które rozpoczyna się święceniem muzealnego inwentarza, a kończy święceniem ulubieńców przyprowadzonych przez publiczność.

Głównym punktem programu była prezentacja obyczajów żniwnych – koszenia kosą (w którym mogli uczestniczyć wszyscy chętni), podbierania zboża i wiązania snopków, po czym nastąpiła jedna z największych atrakcji, czyli “oborywanie przepiórki”. “Przepiórka” to kilka ostatnich garści zboża udekorowanych wstążkami, wokół których przeciąga się żniwiarkę. Można było też zobaczyć pokazowe młócenie zboża.|

Po uformowaniu pochodu dożynkowego żniwiarze przeszli do Dworku Myśliwskiego, gdzie Gospodarzom dożynek przekazali upieczony bochen chleba i wieniec dożynkowy.

Oficjalną część imprezy zakończyło wręczenie nagród. W „Konkursie na najlepsze stoisko piekarnicze” puchary Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymały: Piekarnia “ATZ” z Czyżewa i Piekarnia “Kobus” z Ciechanowca, Puchar Wojewody Podlaskiego - Piekarnia “Avista” z Klukowa, Puchar Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego otrzymał Andrzej Modzelewski z Woli Zambrowskiej, Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Wysokomazowieckiego - Piekarnia “Okruszek” z Łomży, a Puchar Starosty Wysokomazowieckiego - Piekarnia PSS z Bielska Podlaskiego. Burmistrz Ciechanowca wręczył pamiątkowe statuetki uczestnikom Turnieju Sołectw, który odbywał się w trakcie obchodów Święta Chleba. Ogłoszono też wyniki konkursu „Wzorowa posesja 2006” i przekazano nagrody, puchary oraz symboliczne czeki zwycięzcom – zdobywcy I miejsca Kazimierzowi Kocowi z Radziszewa-Sieńczucha, II miejsca - Dorocie Budlewskiej z Ciechanowca i III miejsca - Kazimierzowi Olszewskiemu z Trzask.

Przez cały dzień pobyt na terenie Muzeum umilały występy zespołów folklorystycznych „Klekociaki” z Bociek, „Kalina” z Żurobic, „Mianka” z Mnia, "Kłosy" z Ciechanowca, „Skowronki” z Brańska, „Słoneczniki” i „Małe Podlasie” z Siemiatycz oraz „Laskowianki” z gm. Zambrów.

Wieczór zaś to Studio Lato Radia Białystok – konkursy oraz występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ostrowi Mazowieckiej i zespołów True Color, Rybcie znad Biebrzy, Krywań i Brathanki.

 

Międzynarodowe Święto Chleba 

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl