buy medication online
 
Oddając krew - ratujesz życie Drukuj
26.07.2006.

W środę 26 lipca 2006 roku przeprowadzono w Ciechanowcu akcję pobierania krwi. Przyjazd ambulansu zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechanowcu i Polski Czerwony Krzyż z Łomży. Akcja trwała od godziny 9.00 do 12.00. W tym czasie zgłosiło się 32 chętnych, a krew pobrano od 27 osób. Prawie wszyscy oddawali maksymalną ilość 450 ml i ostatecznie zebrano 11,9 litra krwi.

Historia krwiodawstwa w Polsce sięga roku 1935, kiedy to został utworzony pierwszy w kraju ośrodek - Instytut Pobierania i Konserwacji Krwi przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Do wybuchu wojny działały w Polsce już trzy ośrodki przetaczania krwi, dysponujące około tysiącem stałych krwiodawców.

Po wojnie pierwsza stacja przetaczania krwi powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi. Ruch Honorowych Krwiodawców wspaniale się rozwijał, pod koniec lat 80 XX wieku było ponad 350 000 krwiodawców. Niestety, przemiany gospodarcze i upadek dużych zakładów pracy, doprowadziły do kryzysu i zaniku wielu Klubów Honorowych Krwiodawców, a co za tym idzie zmniejszenia ilości oddawanej krwi.

Od samego początku Ruch Honorowych Dawców Krwi jest integralną częścią struktury PCK i obecnie zrzesza blisko 200.000 członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały Ruchu zjednując mu tym samym nowych sympatyków.

W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Codziennie potrzeba krwi od ponad 10 tysięcy dawców, w dużych ilościach ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie.

 

Oddając krew - ratujesz życie 

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl