buy medication online
Parafia w Winnie-Poświętnej Drukuj


Kościół parafialny z 1696r..jpgDokładna data powstania parafii w Winnej nie jest znana. Wiadomo, że Mikołaj Nassuta zwany Silberk, starosta drohicki wyznaczył granice beneficjum kościelnego (czyli poświętnego) pomiędzy 1416 a 1430 rokiem.

Pierwszy kościół został ufundowany przed 1432 rokiem, przez miejscowych dziedziców z rodów: Trzasków i Cholewów. Ten kościół został rozebrany na początku XVII wieku. W 1603 roku została zbudowana kolejna świątynia. W czasie "potopu szwedzkiego" w 1657 roku świątynia została obrabowana i zniszczona.

Obecna świątynia pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy została wzniesiona w 1696 roku kosztem miecznika ziemi nurskiej Andrzeja Jabłonowskiego Grzymały z Jabłonów i jego żony Urszuli ze Skiwskich. Konsekracji kościoła dokonał 6 czerwca 1717 roku biskup łucki.

W 1790 roku przeprowadzono generalny remont drewnianej świątyni. Podczas Insurekcji Kościuszkowskiej ówczesny proboszcz przekazał na potrzeby powstania największy dzwon i najkosztowniejsze wota. W czasie II wojny światowej w 1944 roku wojska niemieckie zarekwirowały trzy dzwony (dwa wróciły w 1949 r.). W 1945 roku rozebrano wieżę na kościele, ponieważ groziła zawaleniem.

Oprócz kościoła parafialnego w Winnie-Poświętnej wierni korzystają z kaplicy dojazdowej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Łempicach. Kaplica została zbudowana dzięki ofiarności mieszkańców wsi Łempice, Radziszewo Sieńczuch i Kobusy w 1949 roku. Do kultu została oddana w 1970 roku, 12 czerwca 1983 roku ks. bp Władysław Jędruszuk kaplicę poświęcił.

Do parafii należą wsie:
Kobusy, Koce-Basie, Koce-Piskuły, Koce-Schaby, Kułaki, Łempice, Radziszewo-Króle, Radziszewo-Sobiechowo, Radziszewo Stare, Radziszewo-Sieńczuch, Trzaski, Winna-Chroły, Winna-Poświętna, Winna-Wilki, Winna Stara, Winna-Wypychy.

Katolików w parafii zamieszkuje 1621 (dane z 2004 roku), odpusty odbywają się na św. Doroty i Matki Bożej Szkaplerznej.

Na terenie parafii znajdują się trzy szkoły podstawowe: w Kocach-Schabach, Łempicach i Radziszewie Starym, działa Rada Parafialna i Szkolne Koło Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kocach-Schabach.

 

Parafia pw. św. Doroty Panny i Męczennicy
Winna-Poświętna 8
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 277 66 03, 86 478 24 55

 

Wnętrze XVII-wiecznego kościoła w Winnie-Poświętnej.jpg

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl