buy medication online
 
Z chlebem i tradycją w czasie Podlaskiego Święta Chleba Drukuj
13.08.2019.

Już od 19 lat w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbywa się jedna z największych imprez plenerowych w województwie - Podlaskie Święto Chleba. Wydarzenie przyciąga tysiące wielbicieli pachnącego chleba, spotkań ze żniwnymi zwyczajami, ale przede wszystkim z tradycją wprost z podlaskiej wsi. Tegoroczne Podlaskie Święto Chleba odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 
Z chlebem i tradycją w czasie Podlaskiego Święta Chleba

fot. Małgorzata Sawicka Wrota Podlasia


Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, której przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Symboliczny bochen chleba na ręce biskupa złożył dziekan dekanatu ciechanowieckiego ksiądz Tadeusz Kryński.

Z kościoła uczestnicy Podlaskiego Święta Chleba w asyście podlaskich kapel przejechali w barwnym korowodzie powozami, bryczkami i furmankami na teren muzeum, gdzie od samego rana wzdłuż alejek ustawiali się właściciele piekarni, cukierni, producenci przetworów, miodów, wędlin i wszelkiego innego podlaskiego bogactwa. Na potrzeby artystów i publiczności na terenie skansenu organizatorzy ustawili trzy sceny, przygotowali do parady 15 zabytkowych ciągników i dwie lokomobile z największej w Polsce kolekcji wiekowych ciągników i pojazdów rolniczych.
 
Wśród honorowych gości, witających ze sceny uczestników święta, byli obecni przedstawiciele duchowieństwa z bp Piotrem Sawczukiem na czele, europarlamentarzystów reprezentowała posłanka Beata Kempa, posłów na Sejm RP Jacek Bogucki, Bernadeta Krynicka i prof. Henryk Wnorowski. Byli także Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałkowie Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i Stanisław Derehajło, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podlaskiego Aleksandra Szczudło, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki oraz samorządowcy z terenu powiatu wysokomazowieckiego i województwa podlaskiego. Wszystkich powitała Dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak.

Poseł Jacek Bogucki odczytał list od Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym premier podziękował organizatorom wydarzenia oraz podlaskim rolnikom za kultywowanie tradycji i dostarczanie polskiej żywności na stoły mieszkańców naszego kraju. Europosłanka Beata Kempa słowami skierowanymi ze sceny: "To wspaniałe miejsce, wspaniałe święto. Gratulacje dla organizatorów, ale przede wszystkim rolników, bez których dziś nie moglibyśmy świętować” - wyraziła wrażenie, jakie wywarło na niej Podlaskie Święto Chleba. Na zakończenie oficjalnej części goście podzielili się z publicznością długą chałką drożdżową, wypiekaną specjalnie z okazji chlebowego święta.

Jednym z najważniejszych punktów programu Podlaskiego Święta Chleba była ceremonia dożynkowa. Korowód zespołów ludowych i żniwiarzy w tradycyjnych strojach przeszedł przez teren skansenu, na pole przy wiatraku. Tam, przy przyśpiewkach wykonywanych przez podlaskie zespoły ”Klekociaki” i „Kalina” żniwiarki i żniwiarze z Koła Gospodyń Wiejskich „Polne Maki” pokazały dawne prace na polu, w tym żęcie sierpem, koszenie kosą, oborywanie przepiórki czy też pokaz młócenia zboża.

Po żniwach na muzealnym poletku, z chlebowego pieca organizatorzy wyjęli świeżo upieczony chleb. Zanim trafił on do publiczności, zgodnie ze zwyczajem żniwiarze przekazali go na ręce gospodarza. W tej roli wystąpił w podlaskim stroju ludowym wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Imprezie towarzyszyły stoiska wystawiennicze z rękodziełem artystycznym oraz stoiska lokalnych firm, oferujących swoje usługi i produkty. I tak mniej i bardziej dorośli mogli kosztować rozmaitych wypieków prezentowanych na stoiskach, starsi tańczyli walczyki i oberki przy dźwiękach kapeli ludowych i podwórkowych, dzieci kręciły się na karuzelach i skakały na dmuchańcach, a wszystkich pod wieczór do amfiteatru w skansenie przyciągnęły zespoły, w tym gwiazda wieczoru Golec uOrkiestra.

fot. Wrota Podlasia, Starostwo Powiatowe, wysokomazowiecki24.pl, Muzeum Rolnictwa


          Więcej zdjęć...      Więcej zdjęć...
 
 
 
 
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl