Już od 19 lat w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbywa się jedna z największych imprez plenerowych w województwie - Podlaskie Święto Chleba. Wydarzenie przyciąga tysiące wielbicieli pachnącego chleba, spotkań ze żniwnymi zwyczajami, ale przede wszystkim z tradycją wprost z podlaskiej wsi. Tegoroczne Podlaskie Święto Chleba odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
fot. Małgorzata Sawicka Wrota Podlasia
|
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, której przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Symboliczny bochen chleba na ręce biskupa złożył dziekan dekanatu ciechanowieckiego ksiądz Tadeusz Kryński.
Z kościoła uczestnicy Podlaskiego Święta Chleba w asyście podlaskich kapel przejechali w barwnym korowodzie powozami, bryczkami i furmankami na teren muzeum, gdzie od samego rana wzdłuż alejek ustawiali się właściciele piekarni, cukierni, producenci przetworów, miodów, wędlin i wszelkiego innego podlaskiego bogactwa. Na potrzeby artystów i publiczności na terenie skansenu organizatorzy ustawili trzy sceny, przygotowali do parady 15 zabytkowych ciągników i dwie lokomobile z największej w Polsce kolekcji wiekowych ciągników i pojazdów rolniczych.
Wśród honorowych gości, witających ze sceny uczestników święta, byli obecni przedstawiciele duchowieństwa z bp Piotrem Sawczukiem na czele, europarlamentarzystów reprezentowała posłanka Beata Kempa, posłów na Sejm RP Jacek Bogucki, Bernadeta Krynicka i prof. Henryk Wnorowski. Byli także Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałkowie Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i Stanisław Derehajło, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podlaskiego Aleksandra Szczudło, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki oraz samorządowcy z terenu powiatu wysokomazowieckiego i województwa podlaskiego. Wszystkich powitała Dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak. Poseł Jacek Bogucki odczytał list od Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym premier podziękował organizatorom wydarzenia oraz podlaskim rolnikom za kultywowanie tradycji i dostarczanie polskiej żywności na stoły mieszkańców naszego kraju. Europosłanka Beata Kempa słowami skierowanymi ze sceny: "To wspaniałe miejsce, wspaniałe święto. Gratulacje dla organizatorów, ale przede wszystkim rolników, bez których dziś nie moglibyśmy świętować” - wyraziła wrażenie, jakie wywarło na niej Podlaskie Święto Chleba. Na zakończenie oficjalnej części goście podzielili się z publicznością długą chałką drożdżową, wypiekaną specjalnie z okazji chlebowego święta.
Jednym z najważniejszych punktów programu Podlaskiego Święta Chleba była ceremonia dożynkowa. Korowód zespołów ludowych i żniwiarzy w tradycyjnych strojach przeszedł przez teren skansenu, na pole przy wiatraku. Tam, przy przyśpiewkach wykonywanych przez podlaskie zespoły ”Klekociaki” i „Kalina” żniwiarki i żniwiarze z Koła Gospodyń Wiejskich „Polne Maki” pokazały dawne prace na polu, w tym żęcie sierpem, koszenie kosą, oborywanie przepiórki czy też pokaz młócenia zboża.
Po żniwach na muzealnym poletku, z chlebowego pieca organizatorzy wyjęli świeżo upieczony chleb. Zanim trafił on do publiczności, zgodnie ze zwyczajem żniwiarze przekazali go na ręce gospodarza. W tej roli wystąpił w podlaskim stroju ludowym wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Imprezie towarzyszyły stoiska wystawiennicze z rękodziełem artystycznym oraz stoiska lokalnych firm, oferujących swoje usługi i produkty. I tak mniej i bardziej dorośli mogli kosztować rozmaitych wypieków prezentowanych na stoiskach, starsi tańczyli walczyki i oberki przy dźwiękach kapeli ludowych i podwórkowych, dzieci kręciły się na karuzelach i skakały na dmuchańcach, a wszystkich pod wieczór do amfiteatru w skansenie przyciągnęły zespoły, w tym gwiazda wieczoru Golec uOrkiestra. fot. Wrota Podlasia, Starostwo Powiatowe, wysokomazowiecki24.pl, Muzeum Rolnictwa |