buy medication online
 
Niedziela Palmowa - rozstrzygnięcie Konkursu na wykonanie Palmy Wielkanocnej Drukuj
11.04.2006.
                             
Niedziela Palmowa - ostania niedziela Wielkiego Postu, otwierająca Wielki Tydzień, rozpoczyna cykl najważniejszych obrzędów i uroczystości bezpośrednio związanych z Wielkanocą, z obchodami Męki i Zmartwychwstania Chrystusa.

Najważniejszą uroczystością Niedzieli Palmowej są procesje z palmami, odbywane na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, a przybierano ją jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

W niedzielę w Ciechanowcu został rozstrzygnięty IX Regionalny Konkurs na wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka. Wszyscy wykonawcy uczestniczyli ze swoimi palmami w procesji i mszy celebrowanej przez ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp. Antoniego Dydycza w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po mszy wszyscy przeszli pod pomnik Jana Pawła II by oddać hołd w pierwszą rocznicę śmierci papieża.. Następnie wykonawcy udali się do Muzeum Rolnictwa, gdzie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. 

W tym roku w konkursie uczestniczyło 475 palm zgłoszonych przez 26 szkół i wykonawców indywidualnych, przyznano 55 równorzędnych nagród i 182 wyróżnienia. 

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej do końca kwietnia.

więcej zdjęć...

Niedziela Palmowa - rozstrzygnięcie Konkursu na wykonanie Palmy Wielkanocnej 

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl