buy medication online
 
Promocja drugiej książki z serii "Pisanki" Drukuj
30.03.2006.


W niedzielę odbyła się w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka promocja książki Pisanki „uczone” z serii Pisanki.

Autorka książeczki, pani profesor Irena Stasiewicz – Jasiukowa, która jest historykiem nauki i kultury, opowiedziała o historii powstania kolekcji pisanek i książek ich dotyczących. Pierwszą z serii była książeczka Pisanki religijne, a przewidziane są jeszcze Pisanki kresowe i Oklejanki łowickie

Seria pisanek „uczonych” jest ściśle związana z Jej pracą i chęcią propagowania wybitnych postaci polskiej nauki. Ponieważ pani Stasiewicz-Jasiukowa przez całe życie kolekcjonowała pisanki, wpadła na pomysł umieszczenia portretów luminarzy polskiej nauki na pisankach. Pomocą malarską w tym dziele służył jej głównie pan Wojciech Bogucki, kurator Muzeum Pisanki, które powstało po przekazaniu zbiorów państwa Jasiuków do Muzeum Rolnictwa.

Jednymi z ciekawszych postaci przedstawionymi przez autorkę są ksiądz Onufry Kopczyński, twórca pierwszej polskiej gramatyki, któremu zawdzięczamy używane do dziś terminy gramatyczne np. rzeczownik, przymiotnik, średnik, wykrzyknik itp., profesor Wiktor Dega, chirurg - ortopeda, twórca polskiego modelu rehabilitacji czy ksiądz Kazimierz Narbutt, twórca pierwszej w języku polskim logiki i polskiej terminologii logiki.

Przerywnikiem między wystąpieniami osób związanych z powstaniem książeczki: pani Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, księdza Kazimierza Siekierko (pomysłodawcy serii „pisankowych”) i pana Wojciecha Boguckiego była muzyka w wykonaniu Kapeli „Kłosy”. 

Pan Wojciech Bogucki, zgodnie ze staropolską tradycją obdarowywania się pisankami, ofiarował własnoręcznie wykonane pisanki pani profesor Irenie Stasiewicz-Jasiukowej i pani dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorocie Łapiak.

Na zakończenie, po wystawie pisanek, która wzbogaciła się o kilka nowych eksponatów, m.in. o pisanki „prawosławne”, oprowadził pan Jerzy Jasiuk.

Promocja drugiej książki z serii „Pisanki”

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl