Miejska Biblioteka Publiczna - najstarsza instytucja kulturalna Ciechanowca, otrzymała nową siedzibę. W ostatnią niedzielę (14 X) nastąpiło oficjalne otwarcie nowego gmachu, w którym mieszczą się zbiory biblioteki oraz sala widowiskowo-kinowa z pełnym zapleczem technicznym.
W uroczystości, która rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu i przemarszem przez miasto w asyście Orkiestry Dętej COKiS, uczestniczyło wielu przedstawicieli instytucji gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Udział wzięły zaproszone delegacje ze wszystkich miast współpracujących z Ciechanowcem: Dotnuva i Miedniki (Litwa), Rosbach vor der Höhe (Niemcy) i Saint-Germain-lès-Corbeil (Francja) oraz liczni mieszkańcy Ciechanowca i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu, którzy przygotowali część artystyczną. Przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, dyrektor biblioteki Iwona Litwińczuk, reprezentanci miast partnerskich, wykonawcy inwestycji, przedstawiciele młodzieży i społeczeństwa gminy. Budynek poświęcił ksiądz dziekan Tadeusz Kryński.
W swoim inauguracyjnym wystąpieniu Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko podkreślił, że miejsce w którym będzie teraz funkcjonować biblioteka, jest dla wielu mieszkańców szczególne i pełne wspomnień i dziś rozpoczyna nowy etap swego istnienia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu otrzymała 2 mln złotych dotacji na realizację zadania w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. W 2016 roku pierwszy etap zadania został rozliczony i zaakceptowany przez Instytut Książki, za pośrednictwem którego działa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w lipcu 2017 roku na teren budowy wkroczył wyłoniony w przetargu wykonawca firma DARTOM z Białegostoku.
W budynku biblioteki mieści się wielofunkcyjna sala widowiskowo-kinowa i foyer wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, biblioteka dla dzieci, biblioteka dla dorosłych, taras i pomieszczenia administracyjne. Elewacje budynku zostały wykończone cegłą i okładziną elewacyjną, tynkami szlachetnymi oraz licznymi przeszkleniami, nadającymi im współczesny charakter. Po rozbudowie powierzchnia użytkowa biblioteki wynosi 749,81 m 2. 
Inwestycję zrealizowano w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 |