Konferencja Naukowa "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych" |
|
21.09.2018. |
W Białowieży odbyła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”, podczas której 150 uczestników miało okazję wysłuchać 50 referatów, w tym wystąpienia Burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko. fot. Punkt Informacji Turystycznej w Ciechanowcu |
Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „2018 – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe w 100-lecie odzyskania niepodległości” i jak podkreślają organizatorzy jej głównym celem było wzmocnienie współpracy uczelni, Lasów Państwowych, instytucji ochrony przyrody i ochrony zabytków, instytucji eksperckich, przedsiębiorstw i samorządów.
Podczas tegorocznej konferencji prezentowane były najlepsze wzorce współpracy międzynarodowej w obszarze turystyki i dziedzictwa kulturowego. „Wzrasta powszechna świadomość, że turystyczne udostępnianie zasobów przyrodniczych i kulturowych powinno się opierać na dostosowanych do potrzeb danego miejsca strategiach, które obejmują również ochronę zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Ważnym elementem tych strategii jest tworzenie programów o wymiarze edukacyjnym przeznaczonych dla różnych grup odbiorców, ale przede wszystkim budzenie świadomości w danym środowisku lokalnym, zwłaszcza wśród młodych ludzi” – napisał w liście przesłanym do uczestników konferencji Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski.
Podczas sesji specjaliści dyskutowali o finansowaniu rozwoju potencjału turystycznego i projektach wsparcia regionu Puszczy Białowieskiej, omawiali prawne i środowiskowe uwarunkowania rozwoju polskich uzdrowisk na przykładzie Augustowa i Supraśla. Mówili także o innowacjach i przedsiębiorczości w turystyce przyrodniczej.
Wydarzenie stało się okazją do promocji albumu „4 Podlaskie Perły”, wydanego w tym roku przez miasta Ciechanowiec, Drohiczyn, Supraśl i Tykocin, z którego zaprezentowano kilkanaście fotogramów.
|