buy medication online
 
Sztafeta Rowerowa w 77 rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem Drukuj
29.06.2018.
 
Po raz kolejny uczczono rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem. Dokładnie w 77 lat po dokonaniu mordu odbył się Rajd Pamięci - Sztafeta Rowerowa po miejscach, gdzie pochowane są ofiary z 23 czerwca 1941 roku.

Sztafeta Rowerowa w 77 rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem

fot. Z. Poniatowski MPI

 
Sztafeta Rowerowa rozpoczęła się w Kuczynie, następnie przejechała przez Ciechanowiec, Winnę-Poświętną, Pobikry, Rudkę i Brańsk. W każdej miejscowości uczestnicy rajdu zapalali znicze i składali wiązanki na grobach pomordowanych. Wśród uczestników rajdu byli burmistrzowie i sekretarze gmin, pracownicy urzędów, nauczyciele, uczniowie, strażacy, mieszkańcy poszczególnych gmin oraz przedstawicielka fundacji ”adelphi” Julia Olesińska.

Rajd zakończył się w Miejscu Pamięci Narodowej na kolonii Folwarki Małe pod Zabłudowem, gdzie przy obelisku pomordowanych wartę honorową zaciągnęli harcerze z 7 Zabłudowskiej Drużyny Harcerskiej. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe oraz członkowie rodzin pomordowanych, burmistrzowie i działacze samorządowi, strażacy i leśnicy, harcerze i uczestnicy Rajdu Pamięci - Sztafety Rowerowej.

Zastępca Burmistrza Zabłudowa Wiesław Dąbrowski w swoim wystąpieniu przypomniał historię zbrodni sprzed 77 lat i genezę budowy pomnika, a Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko podkreślił znaczenie udziału młodego pokolenia w Rajdzie Pamięci - Sztafecie Rowerowej oraz w uroczystościach. Zaapelował do młodzieży o zachowanie historycznej pamięci i kontynuację patriotycznych tradycji w dorosłym życiu.

Delegacje i rodziny ofiar złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze w miejscu zbrodni sprzed 77 lat. Część artystyczną przygotowali podopieczni Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie.

Kaźń sowiecka pod Zabłudowem 23 czerwca 1941 roku (.pdf) - autor M. Reczko
 
 
          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl