Anna Kazimierczuk ze Stowarzyszenia Kulturalnego Ziemi Czyżewskiej poprowadziła wykład pt. „Senior to też lokalny lider”, opowiadając o tym jak kreować lidera w środowisku lokalnym, jakie cechy powinien mieć lider i o Szkole Lidera w ramach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Dzielnicowi Posterunku Policji w Ciechanowcu, młodszy aspirant Grzegorz Kruszewski i aspirant sztabowy Grzegorz Zgiet podczas wykładu „Bezpieczny senior” mówili jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych: powódź, pożar, nawałnica; jak zabezpieczać się przed kradzieżą, oszustwami np. na wnuczka lub policjanta; jak reagować na nietrzeźwych kierowców; o tym co powinno wzbudzić podejrzenia w przypadku otrzymania nie zamawianej przesyłki.
Wykład „Senior to też konsument” poprowadzony przez Iwonę Pożogę-Protaziuk z firmy Doradztwo Prawne i Tłumaczenia wyjaśniał zagadnienia umowy kupna–sprzedaży na odległość i umiejętności ich czytania, gwarancji, rękojmi, etykiet, zakazu stosowania niedozwolonych klauzul umownych, systemu odwoławczego przysługującego konsumentom, oraz przedstawiał instytucje: UOKiK, rzecznika praw konsumenta, Inspekcji Handlowej oraz organizacji pozarządowych - Federacji Konsumentów i Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.
Ostatni wykład pt. „Senior dba o swoje środowisko” poprowadził Błażej Safaryn, Specjalista Służby Leśnej ds. edukacji z Nadleśnictwa Rudka, wyjaśniając jak przeciwdziałać degradacji środowiska, jakie są zasady legalnej wycinki, systemu segregacji odpadów, zakazu zaśmiecania lasów, parków, poboczy, korzystania z dobrodziejstwa środowiska oraz powiedział jak dbać o czystość powietrza i terenów zieleni.
Wiedzę zdobytą podczas seminarium uczestnicy ocenili jako bardzo przydatną w codziennym życiu. Wyrazili również chęć udziału w kolejnych inicjatywach szkoleniowych.
| Stowarzyszenie „Zameczek” w Ciechanowcu |