Dziesięć uchwał podjęli ciechanowieccy radni podczas XXXI sesji Rady Miejskiej, w tym dotyczącą zwolnień w podatku od nieruchomości i obniżenia średniej ceny skupu żyta dla celów wymiaru podatku rolnego na terenie Gminy Ciechanowiec oraz przekształcenia trzech dotychczasowych sześcioletnich Szkół Podstawowych w Łempicach, Radziszewie Starym i Ciechanowcu w ośmioletnie Szkoły Podstawowe.
Jednogłośnie radni podjęli uchwały w sprawie uchwalenia: „Programu Współpracy w 2018 roku Gminy Ciechanowiec z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” oraz „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2018 rok”.
Przegłosowano także przedłużenie umowy dzierżawy części działki położonej w Ciechanowcu przy ulicy Kazimierza Uszyńskiego, stanowiącej własność Gminy Ciechanowiec. Dzierżawę tej działki przedłużono Okręgowemu Mazowieckiemu Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu na okres 5 lat.
Przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym, radni przyjęli uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości. Stawki pozostawiono na poziomie roku 2017, za wyjątkiem stawki dotyczącej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, która wzrosła o jeden złoty w stosunku do roku 2017 i w tej chwili wynosi 18 zł za 1 m2.
Radni zmienili uchwałę nr 111/XVIII/16 Rady Miejskiej w Ciechanowcu z dnia 22 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Dzięki temu mieszkańcy gminy Ciechanowiec będą mogli oddawać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOKu) następujące frakcje odpadów: 1) papier i tektura, 2) szkło, 3) tworzywa sztuczne, 4) metale, 5) opakowania wielomateriałowe, 6) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji, 7) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, 8) zużyte baterie i akumulatory, 9) meble i inne odpady wielkogabarytowe, 10) odpady budowlane i rozbiórkowe, 11) przeterminowane leki i chemikalia, 12) zużyte opony. PSZOK zlokalizowany jest na dawnym składowisku odpadów w Nowodworach. Czynny jest w poniedziałki i w piątki w godzinach od 8.00 do 12.00, a w soboty od 9.00 do 13.00.
Z obrad sesji wycofano dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła określenia stawek podatku od środków transportowych, a druga uchwalenia regulaminu wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Ciechanowiec.
Na sesji Rady Miejskiej obecny był Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński. Dziękując za zaproszenia na sesje, które przed każdą z nich otrzymuje powiedział „oczywiście z racji obowiązków trudno mi bywać często, natomiast przynajmniej raz na jakiś czas chcę się z Państwem zobaczyć i przede wszystkim posłuchać Waszych uwag i próśb co do samorządu województwa podlaskiego”. W swoim wystąpieniu poinformował zebranych jakie inwestycje drogowe, zlokalizowane na terenie naszej gminy lub jej dotyczące, zostały zakończone, a jakie są w trakcie realizacji. Podkreślił także znaczenie dialogu społecznego w realizacji wszelkich przedsięwzięć. Odpowiedział na pytania radnych i burmistrza dotyczące remontów dróg, w tym przebudowy ulicy Łomżyńskiej, ul. Czyżewskiej wraz z zatoką do parkowania oraz drogi Wysokie Mazowieckie–Białystok.
|