buy medication online
 
Święto Chleba - podlaskie tradycje i zwyczaje Drukuj
21.08.2017.

XVII Podlaskie Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, na którym można było kupić chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu lub według XII-wiecznej receptury chleby staropolskie przyciągnęło jak co roku tysiące zainteresowanych.

 
Święto Chleba - podlaskie tradycje i zwyczaje

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


W czasie imprezy można było prześledzić cały proces powstawania chleba: poczynając od tradycyjnego koszenia kosą i żęcia zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania „dziesiątek”, „oborywania przepiórki” i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, poprzez zwyczaje dożynkowe - barwny korowód żniwiarzy i wręczenie okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek, aż do tradycyjnego wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym. Można było zobaczyć obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich i paradę zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji.

Jak zawsze można było stworzyć własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców i wziąć udział w trwającym przez cały dzień konkursie na wykonanie równianki. Dodatkową atrakcję stanowiły liczne stoiska, na których swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: wikliniarze, kowale, garncarze, koronczarki, a także stoiska z podlaskim jadłem regionalnym: piwem jałowcowym, serem korycińskim i tatarskimi pierekaczewnikami.

Oprawę muzyczną XVII Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy zespołów folklorystycznych: Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa, Zespołu Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Bez Wianka” z Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Ludowego „Kalina” z Żurobic, „Warszawskiej Kapeli z Targówka”, „Kapeli Czarnoleskiej” z Dąbrowy Białostockiej, „Klekociaków” z Bociek, „Polnych Maków” z Dołubowa, „Sterdyniaków” ze Sterdyni, „Kapeli Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa i „Kłosów” z Ciechanowca. Popołudniowy koncert w amfiteatrze wypełniły Klenczon Projekt i Małgorzata Ostrowska. Dzień zakończył występ gwiazdy wieczoru zespołu „Poparzeni Kawą Trzy”.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl