buy medication online
 
Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem Drukuj
13.07.2017.

W 76. rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem odbył się Rajd Pamięci po miejscach, gdzie pochowane są ofiary mordu z 23 czerwca 1941 roku.
 
Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem

fot. MOAK w Zabłudowie


Rajd Pamięci rozpoczął się w Kuczynie, następnie przejechał przez Ciechanowiec, Winną-Poświętną, Pobikry, Rudkę i Brańsk, gdzie uczestnicy rajdu złożyli wiązanki na grobach pomordowanych.

Rajd zakończył się na kolonii Folwarki Małe, gdzie pod Pomnikiem Pomordowanych odbyły się główne uroczystości, które zgromadziły blisko 150 osób. Poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciechanowca, Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie, Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce, Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie, Nadleśnictwa Żednia i 7 Zabłudowskiej Drużyny Harcerskiej oraz członkowie rodzin pomordowanych, burmistrzowie, wójtowie, sołtysi i działacze samorządowi, duchowni, harcerze, strażacy, leśnicy, młodzież szkolna i okoliczna ludność uczestniczyli w nabożeństwie w intencji ofiar zbrodni.

Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek w swoim wystąpieniu przypomniał historię zbrodni sprzed 76 lat i genezę budowy pomnika, a Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko uaktualnił wiedzę zgromadzonych o nowe dane dotyczące ofiar. Dzięki dotarciu do nowych, nieznanych wcześniej dokumentów udało się zidentyfikować 15 ofiarę zbrodni. Był to Hersz Kłoda, żydowski fryzjer z ulicy Kuczyńskiej w Ciechanowcu, który był aresztowany i więziony przez NKWD za odmowę wstąpienia do sowieckiej spółdzielni. Jego rodzina została wywieziona na Syberię w czasie czwartej wywózki 20 czerwca 1941 roku.

Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze pod pomnikiem, przy którym wartę honorową objęli harcerze z Zabłudowa.

W czasie uroczystości wystąpił Zespół „Przepióreczka” z Gimnazjum Polskiego w Miednikach Królewskich koło Wilna, który wykonał patriotyczne pieśni wileńskie oraz Chór „Do Re Mi” ze Szkoły Podstawowej im. F. Karpińskiego w Zabłudowie.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl