buy medication online
 
Woda i ogień podczas tegorocznych Wianków na Nurcu Drukuj
29.06.2017.

Wianki na Nurcu to jedna z najstarszych imprez organizowanych w Ciechanowcu, która łączy ze sobą chrześcijańskie obrzędy święcenia wody i pradawne słowiańskie wierzenia o oczyszczającej mocy żywiołów wody i ognia.
 
Woda i ogień podczas tegorocznych Wianków na Nurcu

fot. A. Kieliszek MPI


Dawniej do zwyczajów obrzędowych należało rozpalanie ognisk, odpędzanie ogniem złych duchów, zabawa, radość, muzyka oraz plecenie i puszczanie wianków na wodę. Tegoroczne Wianki na Nurcu dały uczestnikom po trochu z każdej z tych atrakcji.

Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu marszowym rytmem dała znak, że 42. Wianki na Nurcu czas zacząć, a po poświęceniu wody przez proboszczów z obu ciechanowieckich parafii, poprowadziła korowód mieszkańców na płytę boiska.

Podopieczni Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu: Ciechanowiecki Chór Seniora, C-C Squad – Grupa Tańca Nowoczesnego, Orkiestra Dęta COKiS, Zespół Pieśni i Tańca Ciechanowiec oraz Młodzieżowa Orkiestra Rozrywkowa, wypełniali czas muzyką i tańcem. Na scenie pojawiły się także dwa gościnne zespoły. Pierwszy, litewski Zespół Pieśni i Tańca „Przepióreczka”, a drugi to znane już ciechanowieckiej publiczności „Werwoczki" z Orli.

Dzięki warsztatom florystycznym odbywającym się podczas imprezy, wiele dziewcząt przechadzających się po płycie stadionu, miało na głowie wianek. Pod okiem pracownika COKiS można było też przygotować wianek na ogłoszony konkurs. Jury zadecydowało, że „Konkurs na Najpiękniejszy Wianek” wygrała Amelia Twarowska, która otrzymała za pierwsze miejsce tablet. Drugie miejsce i telefon komórkowy otrzymała Mariola Buinicka, a trzecie miejsce i głośnik bezprzewodowy trafił do Weroniki Zawadzkiej. Wyróżniono także wianek Beaty Boratyńskiej. Na konkurs zgłoszono 20 wianków.

Sukcesem okazały się Pierwsze Ciechanowieckie Mistrzostwa w Rzucie Lotką do Tarczy, w których wystartowało 29  uczestników. Sześciu z nich zostało nagrodzonych pucharami: Sebastian Gosk zajął pierwsze miejsce, Damian Lupa drugie miejsce, trzecie miejsce Piotr Czeciuk, czwarte Wiesław Niewiarowski, piąte miejsce Edward Łukasiewicz, a szóste Krzysztof Murawski.

W godzinach wieczornych energetyczne widowisko muzyczne zapewnił zespół Horpyna. Folkowe brzmienie podkreślone śpiewem oraz grą na akordeonie porywało ludzi do tańca. Witek Muzyk Ulicy to kolejny artysta tego wieczoru, który zagrzewał publiczność do tańca w rytm muzyki o motywach ludowych, rockowych, folkowych, a nawet z nutką disco-polo. Jego występu nie przerwała nawet ulewa, która przeszła nad Ciechanowcem.

Wytrwali uczestnicy festynu, mogli przekonać się, że tak jak po każdej burzy wychodzi słońce, to w przypadku Wianków na Nurcu po deszczu przyszedł ogień w postaci Teatru Tańca z Ogniem Mantra – „Tego jeszcze nie było” – zachwycali się obserwujący widowisko widzowie – „niesamowite przedstawienie, chcemy jeszcze” – dodawali inni.

Wianki na Nurcu zakończyły się puszczaniem wianków na wodę oraz pokazem sztucznych ogni. Co odważniejsi mieszkańcy wypłynęli późną nocą na wody zalewu, aby wyłowić wianek upatrzonej wcześniej panny.

Patronat honorowy nad  42. Wiankami na Nurcu objęli Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego i Burmistrz Ciechanowca.

Sponsorami byli: Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu, Kwiaty Anna Kozłowska, Neopunkt Ciechanowiec, Altimus-Tech Sp. z o.o., Frog Sp. z o.o. Sp.k., Arhelan Sp. z o.o. Sp.k., Młyn Ciechanowiec, Leszek Pełszyk Firma Handlowa, Wytwórnia Pasz „Lira” Sp. z o.o., Kompania Piwowarska Żubr, S7 Robert Godlewski, Księgarnia "Book Book" w Ciechanowcu.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl