buy medication online
 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
05.05.2017.

Świętujemy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niewiele państw na świecie czci z takim przywiązaniem aż tak odległe w czasie wydarzenia. Widocznie dla nas Polaków, to co się stało 3 maja 1791 roku było ważne, na tyle ważne, że przyćmiło na ponad dwa stulecia wszystkie inne wydarzenia z wyjątkiem odzyskania niepodległości w roku 1918 – powiedział w swoim wystąpieniu Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. A. Kieliszek MPI


Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego, rozpoczęły się akademią w sali sportowej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu. Akademię przygotowali nauczyciele i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu.

Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której poczty sztandarowe, delegacje i uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz gminnych, powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja zakończył występ Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzając prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a postanowieniami artykułu IV przyjęła chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego. Chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa, chociaż tylko na papierze, stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl