buy medication online
 
Rok 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu Drukuj
26.01.2017.
Logotypy do projektu nowej biblioteki


Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu oferuje literaturę piękną w bogatym wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, księgozbiór popularnonaukowy, czasopisma oraz bezpłatny dostęp do Internetu.

Na koniec 2016 roku księgozbiór biblioteki wraz z filiami liczył 33 313 woluminów, w tym 14 125 literatury pięknej dla dorosłych, literatury pięknej dla dzieci - 10 523, literatury  popularnonaukowej - 8665 woluminów. W bibliotece zarejestrowanych było 879 czytelników, którzy wypożyczyli 10 392 książek. Ogółem odwiedziło bibliotekę ponad 7 tys. czytelników, z tego ok. 2 tys. to czytelnicy, którzy odwiedzili czytelnię oraz skorzystali z bezpłatnego dostępu do  Internetu. Dużą popularnością cieszyły się czasopisma bieżące, na zewnątrz wypożyczono je około 2 tysiące razy. Dzięki korzystnemu rabatowi, który udzieliła nam tutejsza Księgarnia „Book book”, w 2016 roku zakupiono 520 nowych książek na sumę 10 800 zł. W wyniku udziału w akcji I Love Books do ciechanowieckiej biblioteki trafiło ok. 250 książek w języku francuskim i niemieckim. Ponadto biblioteka wzbogaciła się o dary od czytelników w postaci książek i wyposażenia typy pufy „Faty”, z których odwiedzające nas dzieci chętnie korzystają. Dziękujemy zatem za pufy Pani Agnieszce Ratyńskiej oraz Pani Dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorocie Łapiak za Rocznik Muzealny, Elwirze Wyszyńskiej, Wiesławie Karolewskiej, Magdalenie Ratyńskiej, Teresie Fontesa i Ewie Tołwińskiej za dary w postaci książek.

Biblioteka samodzielnie i we współpracy z innymi instytucjami z Ciechanowca zorganizowała 12 różnorodnych spotkań promujących czytelnictwo. W ubiegłym roku przedszkolaki w czasie wizyt w bibliotece poznały zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, słuchały czytania książeczek, dyskutowały o przygodach bohaterów, tworzyły własne ilustracje do przeczytanej książki, wzięły udział w zabawach i konkursach.

Dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej odwiedzając bibliotekę również zapoznały się z zasadami zachowania w bibliotece i regułami dotyczącymi poszanowania książek, dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki i wypożyczać książki.

Z ciekawą inicjatywą w ramach współpracy biblioteki szkolnej w Gimnazjum oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej wystąpili uczniowie wraz z opiekunami i pracownikami biblioteki. Przebrani w bajkowe, barwne stroje odwiedzili ciechanowieckie Przedszkole. Celem tego spotkania była popularyzacja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych.

Dorosłym czytelnikom Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała spotkanie z okazji Dnia Kobiet, w którym uczestniczyły bibliotekarki z Ciechanowca, Winny-Poświętnej i Pobikier. Program spotkania pozwolił na zapoznanie się z artykułem „Jak obchodzono Dzień Kobiet w Polsce, dawniej a jak dziś”, wysłuchanie pogadanki jak się świętuje ten dzień w innych krajach, piosenek i aforyzmów o kobietach. Zwieńczeniem spotkania była ożywiona dyskusja i przeprowadzona ankieta na temat zainteresowań czytelniczych użytkowników oraz propozycji nowości wydawniczych.

Ciechanowiecka biblioteka włączyła się także w ogólnopolskie akcje: Narodowe Czytanie i Noc Bibliotek. Narodowe Czytanie to akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, której podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Biblioteka i COKiS po raz kolejny przygotowały miejsce i książki do czytania. W ciągu dwóch godzin około 80 osób przyłączyło się do czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, które było tegoroczną lekturą.

Z kolei celem Nocy Bibliotek jest promowanie czytelnictwa i pokazanie biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać. Do organizacji tego spotkania dołączyła Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika wraz z opiekunami oraz Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu. Dzieci z klasy Ic przedstawiły teatrzyk pt. „Zielony Kapturek”, następnie w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” odbyła się „podróż” po wszystkich zakamarkach biblioteki w celu odnalezienia ukrytych książek, które  później były czytane. Odbyło się też spotkanie z pasjonatami horrorów, w którym uczestniczyli gimnazjaliści oraz młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im J. Iwaszkiewicza.

Na zaproszenie Biblioteki i COKiS odwiedziła Ciechanowiec grupa teatralna „Rozhulana tanecznica” z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury z przedstawieniem „Świeczka zgasła”, a także zespół muzyczny „Werwoczki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli. W grudniu zaprosiliśmy dzieci ze szkół w Kocach-Schabach, Łempicach i Radziszewie Starym na spektakl „Prawa dziecka”. Za zaangażowanie w przygotowanie spotkania dziękujemy Pani Dorocie Mirkowicz.

Biblioteka otrzymała 2 mln złotych dotacji na realizację zadania „Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku kina na bibliotekę publiczną w Ciechanowcu wraz z wyposażeniem filii w Winnej-Poświętnej” w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. Na zapoznanie się z projektem i wizualizacją zapraszamy do biblioteki. Pierwszy etap zadania został rozliczony i zaakceptowany przez Instytut Książki, za pośrednictwem którego działa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


                             

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu
Iwona Litwińczuk


Rok 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu
Rok 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu
Rok 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu
Rok 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl