buy medication online
 
Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2015/2016 Drukuj
21.10.2016.

Uroczysta gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2015/2016 odbyła się 19 października, w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2015/2016

fot. W. Oksztoł Wrota Podlasia


Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego otrzymali: Jerzy Maksymiuk za całokształt dokonań w dziedzinie twórczości artystycznej; Asta Pieczulis za całokształt dotychczasowej działalności w zakresie upowszechniania i ochrony dóbr kultury, zwłaszcza kultury litewskiej; Zbigniew Nasiadko za całokształt działań na rzecz upowszechniania i ochrony kultury i dziedzictwa województwa podlaskiego, szczególnie dziedzictwa niematerialnego - ludowego śpiewu i muzykowania; Antoni Mosiewicz za znaczący wkład pracy w ochronę, upowszechnianie i promocję dziedzictwa kulturowego Podlasia, zwłaszcza starego budownictwa drewnianego oraz Kazimierz Pawczyński za 50 lat pracy na rzecz ochrony, pielęgnowania i upowszechniania folkloru i tradycji, zwłaszcza  kurpiowskich w województwie podlaskim.

Nagrody zostały przyznane już po raz XVII. Dotychczas uroczystość ta odbywała się w różnych miejscach województwa podlaskiego m. in. w Sejnach, Krasnogrudzie, Łomży, Bielsku Podlaskim, Tykocinie, Choroszczy, Drozdowie i Wigrach. W ciągu tych 17 lat nagrodzonych zostało już 69 osób szczególnie zasłużonych dla kultury Województwa Podlaskiego. W tym roku uroczystość odbyła się w miejscu szczególnym, dawnej posiadłości Rodziny hr. Starzeńskich, gdzie swoją siedzibę ma instytucja kultury województwa podlaskiego - Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Jerzy Maksymiuk został zgłoszony w tym roku do nagrody przez Akademię 50+ oraz Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Dziękuję za to wyróżnienie, ale przede wszystkim gratuluję pozostałym laureatom za ogromną pracę, aby zachować dawną muzykę i kulturę. Bo bez kultury, proszę Państwa, nie ma państwa! – powiedział Jerzy Maksymiuk odbierając nagrodę.

Asta Paczulis została zgłoszona do nagrody przez Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Annę Naszkiewicz. Jestem bardzo oddana kulturze i tradycji Litwinów mieszkających w Polsce i zdeterminowana, by ją zachować i pielęgnować. Nagrodę tę zawdzięczam wielu osobom: mojej rodzinie, zespołom, z którymi pracuję, wójtowi Puńska, konsulowi Litwy. I im wszystkim tę nagrodę dedykuję – mówiła bardzo wzruszona Asta Pieczulis.

Antoniego Mosiewicza zgłosiła do nagrody Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Jestem dumny, że uroczystość odbywa się w muzeum, w którym przepracowałem 30 lat i w Pałacu, który przez ostatnie lata zmienił się diametralnie - powiedział Antoni Mosiewicz, który rok temu przeszedł na emeryturę. - Z muzeum tak do końca nie odchodzę, bo zostawiłem tu syna, który – mam nadzieję, za jakiś czas też zostanie nagrodzony za swoją pracę, bo wiem, że – podobnie jak ja – pracuje z pasją i poświęceniem.

Zbigniewa Nasiadko zgłosiła do nagrody Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski. Laureat podziękował kapitule i zarządowi za nagrodę: A zwłaszcza dziękuję Marszałkom za to, że od 10 lat Urząd Marszałkowski jest strategicznym sponsorem naszego festiwalu Słopiewnie - dodał i zaprezentował 3 pieśni ludowe.

Kazimierz Pawczyński został zgłoszony do nagrody przez Jarosława Cholewickiego Dyrektora ROK w Łomży. Jestem choreografem i zamiast mówić robię – powiedział Kazimierz Parczyński odbierając nagrodę. I zrobił. Zaprosił wszystkich laureatów do tańca z dziewczętami z zespołu Łomża.

 

Antoni Mosiewicz – przez 29 lat kierował największym działem Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – Działem Etnograficznym. Jest autorem 6 wystaw stałych i 22 czasowych, z których niektóre należą do unikatowych w skali kraju – takie jak Muzeum Chleba, czy też Szkoła Wiejska w Winnie Chrołach. Prowadził badania terenowe na temat m.in. podlaskiej ligawki, tradycyjnego rzemiosła, drobnej szlachty oraz emigracji zarobkowej do Belgii. Zbiory Działu Etnograficznego liczą obecnie prawie 13 tys. zabytków, z czego ok. 70 proc. pozyskał i naukowo opracował Antoni Mosiewicz.

Jerzy Jan Maksymiuk, ur. 9 kwietnia 1936 roku w Grodnie, dzieciństwo i młodość spędził w Białymstoku, co zawsze podkreślał (w 2000 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku). Wybitny dyrygent, pianista, kompozytor muzyki symfonicznej, kompozycji kameralnych, muzyki filmowej, pieśni oraz muzyki współczesnej – przez wiele lat współtworzył „Warszawską Jesień”. Jerzy Maksymiuk to jeden z najwspanialszych współczesnych artystów, muzyka stanowi całe jego życie.

Zbigniew Nasiadko, ur. 1936 roku – to przede wszystkim pieśniarz ludowy, publicysta i poeta, człowiek upowszechniający i chroniący kulturę, łączący często tradycję ze współczesnością. Od 2005 roku Zbigniew Nasiadko jest prezesem Towarzystwa Muzycznego „Słopiewnie”, które od 2007 roku organizuje w podlaskim Waniewie Festiwal Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni – Młode Głosy”. W 2016 roku odbyła się dziesiąta edycja tego festiwalu. Zbigniew Nasiadko jest żywym dowodem na to, że profesjonalną karierę można zacząć na emeryturze.

Asta Pieczulis, ur. 1970 – dba i popularyzuje kulturę Litwinów mieszkających na Podlasiu. Asta Pieczulis dokłada wszelkich starań, aby kulturę litewską utrzymać na najwyższym poziomie, popularyzować ją w Polsce, Na Litwie i świecie. Sama czynnie uczestniczy w działalności kulturalnej śpiewając i tańcząc w zespołach Domu Kultury Litewskiej. Z sukcesami realizuje projekty kulturalne wsparte przez środki krajowe, Unii Europejskiej oraz Litwy.

Kazimierz Pawczyński – to wybitny choreograf, instruktor tańca, pedagog i wychowawca. Od ponad 50 lat przekazuje młodszym pokoleniom regionalne tańce ludowe, upowszechnia je w kraju i za granicą, chroniąc je przed zapomnieniem. Szczególnie wyróżnił się w zakresie popularyzacji i rozwoju folkloru kurpiowskiego, a także promocji województwa podlaskiego jako założyciel, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”.

 
                             

www.wrotapodlasia.pl 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl