buy medication online
 
Podlaskie Święto Chleba - świat tradycji, tańca i muzyki Drukuj
21.08.2016.

XVI Podlaskie Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przyciągnęło tysiące osób zainteresowanych zapomnianym światem tradycyjnych obrzędów żniwnych i ginących umiejętności i oczarowało... tańcami i muzyką ludową w wykonaniu zespołów i kapel.
 
Podlaskie Święto Chleba - świat tradycji, tańca i muzyki

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


Przygotowane przez pracowników muzeum pokazy i prezentacje pozwalały na prześledzenie całego procesu powstawania chleba:  poczynając od tradycyjnych zwyczajów żniwnych - koszenia kosą i żęcia zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania „dziesiątek", „oborywania przepiórki" i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, poprzez zwyczaje dożynkowe - barwny korowód żniwiarzy i wręczenie okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek, aż do tradycyjnego wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym. A na stoiskach przygotowanych przez podlaskie piekarnie można było zaopatrzyć się w chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu, z boczkiem czy pieczone wg XII-wiecznej receptury chleby staropolskie.

Jak zawsze w trakcie imprezy odbyła się parada zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji i obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich. W trwającym przez cały dzień konkursie na wykonanie równianki, każdy mógł stworzyć własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców. Swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: wikliniarze, kowale, garncarze, koronczarki, a kilkadziesiąt stoisk z jadłem regionalnym kusiło smakiem podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników.

Oprawę muzyczną XVI Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych: „Bailey Mountain Cloggers” z Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska, „Warszawskiej Kapeli z Targówka”, „Klekociaków” z Bociek, „Polnych Maków” z Dołubowa, „Radzikowszczaków”, „Pasieki” z Platerowa, „Sterdyniaków” ze Sterdyni, „Kapeli Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa i „Kłosów” z Ciechanowca. Popołudniowy koncert w amfiteatrze wypełniły Wiatska Orkiestra Rosyjskich Instrumentów Ludowych im. A. Szalapina i prezentująca afrykańsko-jamajsko-folkowe brzmienia Mademoiselle Carmel z towarzyszącym jej zespołem „The Zebras”. Dzień zakończył występ gwiazdy wieczoru zespołu „Lady Pank”.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl