buy medication online
 
Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Armii Napoleońskiej w Pobikrach Drukuj
16.08.2016.

Społeczeństwo Gminy Ciechanowiec upamiętniło 365 żołnierzy armii napoleońskiej poległych i zmarłych w latach 1812-1813 podczas odwrotu z wyprawy na Rosję i pochowanych w mogile zbiorowej w Pobikrach.
 
Odsłonięcie pomnika „Żołnierzy Armii Napoleońskiej” w Pobikrach

fot. Z. Poniatowski MPI


W uroczystości odsłonięcia pomnika „Żołnierzy Armii Napoleońskiej” uczestniczyli Attaché Obrony w Ambasadzie Francji w Polsce ppłk Daniel Kopecky z małżonką, delegacje z miast partnerskich Ciechanowca na czele z merem Saint-Germain-lès-Corbeil Yannem Pételem i burmistrzem Rosbach vor der Höhe Thomasem Alberem, marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko oraz przedstawiciele władz samorządowych Ciechanowca i mieszkańcy Pobikier.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Rosbach.

Inwazja na Rosję rozpoczęła się gdy 22 czerwca 1812 r. Napoleon ogłosił rozpoczęcie tzw. drugiej wojny polskiej. Po wkroczeniu na terytorium Rosji Wielkiej Armii Napoleona (ok. 600 tys. żołnierzy), w ramach której walczyło 100 tys. wojska polskiego, rosyjskie wojsko szybko wycofało się w głąb carskiego Imperium stosując tzw. „taktykę spalonej ziemi” i uchylając się od walnego starcia. Do pierwszej większej bitwy doszło dopiero pod Smoleńskiem. W międzyczasie Wielka Armia poniosła duże straty w mniejszych starciach i potyczkach. Po następnej wielkiej i krwawej, lecz nierozstrzygniętej bitwie pod Borodino, Napoleon zrealizował plan zajęcia Moskwy, jednak po miesiącu oczekiwania na odpowiedź cara w sprawie honorowego zakończenia wojny, zarządził 18 października odwrót Wielkiej Armii.

Poprowadzenie odwrotu przez te same zniszczone tereny, którymi wkraczano do Rosji, wśród ostrych mrozów, w niedostatku żywności, ciepłych ubrań i kwater, spowodowało, że żołnierze padali z wycieńczenia i chłodu. W nieustannej wojnie podjazdowej prowadzonej przez rosyjskich partyzantów i oddziały kozackie, Wielka Armia została zdziesiątkowana. W czasie "wyprawy moskiewskiej" Napoleon stracił łącznie ok. 580 tys. żołnierzy z tego ok. 200 tys. zabitych, ok. 180–190 tys. dostało się do niewoli, ok. 180 tys. zdezerterowało.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl