buy medication online
 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
10.05.2016.

W ten piękny majowy dzień czcimy nasze najpiękniejsze, najsłoneczniejsze i najbardziej ukwiecone święto narodowe. W tym roku obchodzimy szczególną, bo już 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – powiedział w swoim wystąpieniu Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko. 
 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. Z. Poniatowski MPI


Przedstawiciele ciechanowieckiego społeczeństwa rozpoczęli uroczyste obchody święta akademią w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu przygotowaną przez młodzież z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu oraz udziałem we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

Poczty sztandarowe, delegacje i uczestnicy uroczystości, przeszli pod pomnik papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz gminnych i powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja uwieńczył występ Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzając prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a postanowieniami artykułu IV przyjęła chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego. Chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa, chociaż tylko na papierze, stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl