buy medication online
 
Niedziela Palmowa w barwnej oprawie Drukuj
23.03.2016.

Niedziela Palmowa, ostatnia niedziela przed Wielkanocą i pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

Niedziela Palmowa w barwnej oprawie

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Jej głównymi elementami są procesja oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe "palmy" uformowane z bibułkowych kwiatów.

W Ciechanowcu od lat Niedziela Palmowa ma wyjątkowo barwną oprawę. Na uroczystość przybywają, oprócz mieszkańców, twórcy biorący udział w Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Opiekę duchową nad konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Tadeusz Pikus, który przewodniczył procesji i mszy świętej.

W tegorocznym XIX Konkursie wzięło udział 522 palm wykonanych przez uczniów szkół i przedszkoli z Białych Szczepanowic, Bogut-Pianek, Ciechanowca, Chojewa, Czyżewa, Dąbrówki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kuczyna, Kutyłowa-Perysiów, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Rudki, Sokołów, Szepietowa, Święcka Wielkiego, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i Zuzeli,  a także podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu, Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kozarzach, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem, Klubu Seniora w Klukowie, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz 10 osób indywidualnych z Białegostoku, Ciechanowca, Czyżewa-Rusi i Kobusów.

Po raz pierwszy na konkurs została zgłoszona palma z zagranicy wykonana przez osobę indywidualną ze wsi Ciechanowiszki w Rejonie Wileńskim. Litewska palma została oceniona i nagrodzona poza konkursem.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją, ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 12 nagród specjalnych, 30 pierwszych nagród, 38 drugich, 114 trzecich, 138 czwartych, 94 wyróżnienia i 92 nagrody pocieszenia.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa i będą prezentowane na wystawie czasowej we wnętrzach zabytkowego kościoła z Bogut, znajdującego się na terenie skansenu.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl