buy medication online
 
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu Drukuj
16.11.2015.

11 listopada Ciechanowiec uroczyście świętował 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. W obchodach wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół oraz mieszkańcy.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu

fot. Z. Poniatowski MPI


Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła akademia, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu. W akademii wziął udział nowo wybrany Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, który zwrócił się do mieszkańców Ciechanowca z najlepszymi życzeniami i zapewnieniem, że sprawy miasta i gminy będą mu nadal drogie.

Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza prałata Tadeusza Kryńskiego w asyście sześciu księży dekanatu ciechanowieckiego. Liturgię uświetnił chór „Kantata” wykonując części stałe mszy świętej w języku łacińskim.

Dalsze uroczystości odbyły się pod ciechanowieckim Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wieńce i wiązanki złożyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej, jednostek organizacyjnych i pomocniczych Gminy Ciechanowiec, szkół, instytucji i organizacji pozarządowych, Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, klubów parlamentarnych oraz duchowieństwa.

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko powiedział: Zbieramy się wspólnie w całkowicie wolnej Polsce aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości po zaborach wieku XIX, tym razem już 97. Jest to rocznica szczególna, zbliżająca nas w sposób nieuchronny do świętowania stulecia tych wielkich wydarzeń. Oznacza to też, że nie ma już wśród nas żywych świadków tamtych dni. Wszystko to stało się już tylko historią o której nie wolno nam zapomnieć.

Apel Poległych odczytał uczeń klasy sportowo-wojskowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu w asyście oddziału uczniów klas mundurowych. Wiązankę utworów patriotycznych zagrała Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości udział wzięły poczty sztandarowe: Gminy Ciechanowiec, Związku Sybiraków, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, Banku Spółdzielczego, Koła Łowieckiego „Rogacz”, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, Szpitala w Ciechanowcu, Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej „Jedność”, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowcu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozarzach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworkowicach  i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojtkowicach Starych.

Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w ostatnim punkcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu, którym jest wieczorne „Ognisko Patriotyzmu” organizowane w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu. W tym roku wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich zostało poprzedzone występem Ciechanowieckiej Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej pod batutą Sławomira Leszczyńskiego.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko
Tekst homilii ks. prałata Tadeusza Kryńskiego

          Więcej zdjęć...

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl