Pierwsza prelekcja "Senior - osoba z syndromem wykluczenia czy przewodnik wartości międzypokoleniowych" wygłoszona została przez pedagog Marię Małgorzatę Sękal. Dowiedzieliśmy się z niej, że warto uświadomić sobie, jak ważny jest wkład seniorów w tworzenie dialogu nie tylko międzypokoleniowego, ale i ogólnospołecznego. Dlatego tak potrzebne są kontakty i spotkania w komunikowaniu się pokoleń. Poprzez szczery, autentyczny i wzajemny kontakt łatwiej poszukiwać odpowiedzi na pytania, jak być w zgodzie z samym sobą, z drugim człowiekiem, wreszcie z otoczeniem społecznym.
Wykład na temat "Aktywnego starzenia" przygotowany został przez fizjoterapeutkę Edytę Tymińską, która mówiła o tym, że aktywność seniorów jest uzależniona od wielu czynników: wieku, stanu zdrowia, nawyków kulturowych i środowiskowych, wykształcenia i pochodzenia oraz zainteresowań. W celu podniesienia poziomu jakości życia w miarę upływu lat, najbardziej pożądanym jest starzenie się o charakterze optymalnym, dostosowanym do możliwości osób w podeszłym wieku z uwzględnieniem zdrowia, uczestnictwa w życiu społecznym i bezpieczeństwa.
Ostatni wykład, którego tematem były "Mieszanki ziołowe w profilaktyce zdrowotnej osób starszych" wygłoszony został przez Mirosława Angielczyka i połączony był z mini-warsztatami, podczas których przygotowano mieszanki ziołowe na różne dolegliwości typowe dla seniorów. Preparaty ziołowe są lepiej przyswajane przez organizm ludzki niż syntetyczne. I na ogół nie dają ubocznych skutków. A używane w postaci naparów, czy wyciągów działają wielokierunkowo, lecząc kilka organów jednocześnie.
Na zakończenie konferencji uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty uczestnictwa.
Uniwersytet Trzeciego Wieku dziękuje wszystkim za udział w projekcie oraz zaprasza seniorów do współpracy i wstąpienia w szeregi braci studenckiej.
Uniwersytet Trzeciego Wieku
tel. 606 170 063
e-mail:
zdiakowska@op.pl