buy medication online
 
Pokazy prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej Drukuj
28.09.2015.

W Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, odbyła się impreza plenerowa „Jesień w Polu i Zagrodzie”, znana także pod nazwą "Wykopki w Skansenie".

Pokazy prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


Tak jak zapowiadał organizator festyn w ciechanowieckim skansenie był niezapomnianą podróżą do przeszłości. Można było zobaczyć pokazy prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej. Jak co roku najważniejszym punktem programu był pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i „tłoka” - zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów oraz bronowanie kartofliska broną konną.

Uczestnicy imprezy mieli okazje odwiedzić stoiska gastronomiczne z tradycyjną kuchnią regionalną, prezentowaną przede wszystkim przez gospodarstwa agroturystyczne z doliny Bugu. W trakcie festynu odbywały się koncerty zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, a także konkursy z nagrodami m.in. obieranie ziemniaków na czas. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Jesień w polu i zagrodzie”. Powodzeniem cieszyły się zajęcia manualne, takie jak wykonywanie laleczek z makówek i gałganków, jesiennych korali, czy ludzików z kasztanów.

Festynowi towarzyszyły pokazy zanikających dziś zawodów i prac domowych: plecionkarstwa, kowalstwa, obróbki lnu, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, obróbki ziarna w stępie i w żarnach, strzyżenia owiec, piłowania drewna, ciosania bali, pracy na tokarce, skubania gęsi, darcia pierza, ręcznego wyrobu masła i śmietany oraz serów, szatkowanie kapusty oraz udeptywanie jej w beczce do kiszenia i wiele innych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się, tradycyjnie już organizowane podczas muzealnych imprez, stoiska na których degustować można było placki ziemniaczane, babkę ziemniaczaną, kiszkę ziemniaczaną, piwo jałowcowe i napary ziołowe oraz pieczone w ognisku ziemniaki. Natomiast niecodzienną atrakcją były stoiska prezentujące proces przygotowania zapasów do spiżarni na zimę.


          Więcej zdjęć...


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl