buy medication online
 
Narodowe Czytanie w Ciechanowcu Drukuj
08.09.2015.

Już po raz czwarty została zorganizowana akcja Narodowe Czytanie. Zainicjował ją w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Narodowe Czytanie w Ciechanowcu

fot. A. Kieliszek MPI


Narodowe Czytanie zorganizowane zostało w tysiącach miejsc na terenie całej Polski, a także poza granicami kraju, w tym w: Pretorii (RPA), Rzymie (Włochy), Londynie (Anglia), Carlow (Irlandia), Rydze i Daugavpils (Łotwa), Wilnie (Litwa) oraz ukraińskich miejscowościach Kowel i Sambor.

Ciechanowiec od początku czynnie uczestniczy w czytaniu arcydzieł polskiej literatury. Urząd Miejski w Ciechanowcu, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały tegoroczne czytanie "Lalki" Bolesława Prusa przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Największą grupę uczestników stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu wraz z nauczycielami, ale nie brakowało też przypadkowych przechodniów.

Każde działanie promujące czytelnictwo i sprzyjające jego rozwojowi jest bardzo istotne gdyż poziom czytelnictwa w Polsce spada. Według sondażu czytelnictwa przeprowadzonego przez TNS Polska dla Biblioteki Narodowej w 2014 roku, przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 41,7% respondentów, przez co oddalamy się od krajów, w których korzystanie z bibliotek publicznych i czytanie książek oraz prasy deklaruje prawie 70% respondentów. Najwięcej czytają osoby młode między 15 a 19 rokiem życia (71%), uczniowie i studenci (73%) oraz mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców (ponad 50%). Rzadkością są czytelnicy książek wśród osób  starszych, powyżej 60 roku życia (34%), mieszkańców wsi (34%), robotników niewykwalifikowanych (16%) oraz osób, które zakończyły edukację na poziomie szkoły podstawowej lub w ogóle jej nie ukończyły (14%)

Według danych z 2014 roku w ciechanowieckiej Bibliotece czytelników jest mniej niż w ubiegłym roku (931 zarejestrowanych), ale po ilości wypożyczeń można zaobserwować, że czytają więcej książek (11071 wypożyczeń).


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl