buy medication online
 
Ciechanowiec i Saint-Germain-les-Corbeil podpisały porozumienie Drukuj
23.06.2015.

W tym roku mija 20-lecie podpisania umów o partnerstwie pomiędzy Ciechanowcem i Rosbach vor der Höhe oraz pomiędzy Saint-Germain-lès-Corbeil i Rosbach vor der Höhe.

Ciechanowiec i Saint-Germain-lès-Corbeil podpisały porozumienie o partnerstwie miast

fot. R. Szuszkiewicz, J. Klimowicz, K. Niewiarowski


Dzięki Rosbach v.d. Höhe, które jest miastem partnerskim zarówno naszego, jak i francuskiego miasta, już kilka lat temu zostały nawiązane kontakty pomiędzy Ciechanowcem i Saint-Germain-lès-Corbeil. Uroczyste obchody 20-lecia porozumień o partnerstwie, które rozpoczęły się we Francji, stały się okazją do potwierdzenia trójstronnej współpracy i podpisania 24 maja 2015 roku umowy partnerskiej pomiędzy Ciechanowcem i Saint-Germain-lès-Corbeil.

Saint-Germain-lès-Corbeil to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Essonne. Położone jest na prawym brzegu Sekwany, w regionie nazywanym "Brie française". Miejscowość istnieje od VI w., jego najważniejszymi zabytkami są zamek i kościół. Pierwszy zamek datowany na 1312 r. został zbudowany przez Geoffreya Merricka, bogatego i ważnego obywatela Paryża, kamerdynera króla Filipa Pięknego. W późniejszych latach był wielokrotnie niszczony i odbudowywany - obecny zamek powstał w 1846 roku, gdy nowymi właścicielami posiadłości została rodzina Darblay. Kościół jest głównym elementem bogatego dziedzictwa miasta. W VI w. St. Germain, biskup Paryża, zbudował nieistniejący już kościół pw. Saint Vincent'a, hiszpańskiego męczennika. Obecny kościół został zbudowany w XII  w. w stylu przejściowym pomiędzy stylem późnoromańskim a wczesnogotyckim pw. Saint Germain - Saint Vincent. Jego oryginalna dzwonnica o wysokości 60 m zawaliła się w 1793 roku, w jej miejsce w 1835 roku zbudowano skromną wieżę na szczycie fasady. Kościół został całkowicie odnowiony pod koniec XIX wieku przez rodzinę Darblay - wtedy fasada nad portalem została ozdobiona rzeźbami Roberta Eliasa. Najcenniejszym zabytkiem są XIII-wieczne witraże przedstawiające główne epizody Męki Pańskiej i Drzewo Jessego (genealogię Chrystusa).

Trzydniowe uroczystości we Francji upłynęły pod znakiem rywalizacji sportowej - odbył się turniej tenisa ziemnego, golfa i turniej piłki nożnej. Młodzi piłkarze COKiS Ciechanowiec rywalizowali w turnieju z 24 drużynami z Niemiec, Belgii, Portugalii i kilku regionów Francji. Gościem specjalnym był francuski piłkarz Claude Makélélé. W czasie swojej kariery grał m.in. w FC Nantes, Olympique Marsylia, Realu Madryt, Chelsea i Paris Saint Germain. W reprezentacji Francji rozegrał 71 spotkań, a po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem.

Druga część obchodów odbyła się w Rosbach v.d. Höhe pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Przyjaźni. Delegacje z Polski i Francji uczestniczyły w uroczystym otwarciu nowego, "zielonego" budynku administracji firmy REWE, a wieczorem zaprezentowały swój muzyczny program. Ciechanowiec reprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Rozrywkowa COKiS, Francję piosenkarka Myriam Jabaly, a Niemcy muzyk Rainer Hild występujący z córką Sarą. Inną atrakcją dwudniowych uroczystości była możliwość spróbowania narodowych specjałów przygotowanych przez tłumaczy - wolontariuszy: francuskiego quiche na stoisku państwa Brunk, polskich pierogów państwa Wierzchowskich, a także degustacja dań włoskich, irańskich, afgańskich i fińskich oferowanych na innych straganach.

Zakończenie obchodów nastąpi w Ciechanowcu w czasie festynu "Wianki na Nurcu", na którym będą obecne delegacje z miast partnerskich Ciechanowca: Saint-Germain-lès-Corbeil, Dotnuva i Rosbach vor der Höhe.

 

          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl