buy medication online
 
Na Jarmarku św. Wojciecha Drukuj
15.05.2015.

Na terenie Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu odbył się coroczny Jarmark św. Wojciecha połączony ze Świętem Lasu, organizowany wspólnie z Nadleśnictwem Rudka, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Na jarmarku św. Wojciecha

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Jarmark rozpoczął się od mszy świętej w oprawie myśliwskiej w zabytkowym kościele na terenie skansenu, gdzie liturgię sprawował ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej J. E. ks. Biskup Tadeusz Pikus oraz ks. Józef Poskrobko, kapelan myśliwych i leśników Diecezji Drohiczyńskiej. Oprawę muzyczną przygotował Chór Kantata działający przy Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon, działający przy Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie.

Kolejnym punktem programu była konferencja „Leśnictwo i gospodarka leśna na tle dziedzictwa kulturowego wsi” podczas której, dr Ewa Pirożnikow wygłosiła referat pt. „Kult drzew na Podlasiu”, Mirosław Angielczyk referat nawiązujący do pokazów przygotowanych na terenach muzeum pt. „Las jako źródło leków i pożywienia dla ludzi i zwierząt”, a Konrad Bul - referat pt. „Rola Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie w budowaniu kulturotwórczej roli lasu”.

Na plenerowej scenie przed pałacem od rana do zakończenia festynu rozbrzmiewała muzyka i śpiew w wykonaniu: Kapeli "Kłosy" z Ciechanowca, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Akteon  z Warszawy, Henryka Kuleszy - śpiewaka ludowego z Lelisa koło Ostrołęki oraz Kapeli Ludowej przy Fabryczce z Wołomina. Jarmark ubarwiły występy zespołów pieśni i tańca z Ciechanowca i Białegostoku. Wystąpiły Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca oraz Zespół Tańców Narodowych Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu. Pieśni i tańce z różnych stron Polski zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Białostocczyzny „Kurpie Zielone” działający przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Ponadto na scenie wystawiony został spektakl „Pogwarki leśne” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce oraz pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na uczestników imprezy. Jak co roku nie zawiedli wystawcy oferujący rękodzieło ludowe i artystyczne, jadło regionalne, miód, zioła i syropy ziołowe, kwiaty oraz sadzonki krzewów i drzew.

Bogatą ofertę wystawienniczą i edukacyjną o kulturotwórczej roli lasów, łowiectwie i racjonalnej gospodarce leśnej przygotowało Nadleśnictwo Rudka. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pod nazwą "Drzewo mądrości" oraz konkursy dla dzieci i dorosłych przygotowane na poszczególnych stoiskach Nadleśnictwa Rudka. Nagrodami w konkursach były specjały ziołowe przygotowane przez firmę "Dary Natury" z Korycin.

W czasie festynu na terenie skansenu były prezentowane liczne pokazy dawnych zawodów oraz rękodzieła ludowego i artystycznego. Chętni mogli obserwować lub uczestniczyć w pracach kowala, pszczelarza, młynarza, cieśli czy tkacza.

źródło: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl