buy medication online
 
Niedziela Palmowa - palmy z gałązek wierzby i bibułkowych kwiatów Drukuj
31.03.2015.

Niedziela Palmowa rozpoczęła w kościele katolickim Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych.
 
Niedziela Palmowa - palmy z gałązek wierzby i bibułkowych kwiatów

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jej głównymi elementami są: procesja oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe “palmy” uformowane z bibułkowych kwiatów.

W Ciechanowcu od lat Niedziela Palmowa ma wyjątkowo barwną oprawę. Na uroczystość przybywają, oprócz mieszkańców, twórcy biorący udział w Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Procesji i mszy świętej przewodniczył sprawujący opiekę duchową nad konkursem Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Tadeusz Pikus.

W tegorocznym XVIII Konkursie wzięło udział 458 palm wykonanych przez uczniów szkół i przedszkoli z Bielska Podlaskiego, Bogut-Pianek, Chojewa, Ciechanowca, Czyżewa, Dąbrowy-Moczydeł, Grodziska, Holonek, Jabłonki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kołodziąży, Kutyłowa-Perysiów, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Rudki, Sokołów, Szepietowa, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i Zuzeli, z Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Korycinie, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie, oraz 10 osób indywidualnych z Antonina, Bogut-Pianek, Ciechanowca, Kobus, Korycin, Łomży i Tymianek-Szklarzy.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją, ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 2 nagrody specjalne, 23 pierwsze nagrody, 36 drugich, 123 trzecie, 141 czwartych, 126 wyróżnień i 3 nagrody pocieszenia.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl