buy medication online
 
Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy" Drukuj
25.06.2014.


Tegoroczny  XII Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” na Litwie rozpoczął się 7 czerwca mszą św. w kościele w Datnuwie. Po mszy św. wszystkie zespoły wróciły do Kiejdan, by podziwiać występy orkiestr z mażoretkami przed gmachem samorządu Kiejdan.

Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy"


Po występach orkiestr barwny korowód maszerował przez starówkę Kiejdan, na Stary Rynek, gdzie w Centrum Wielokulturowym otwarto wystawę rysunków Artura Grotgera (1837–1867): „Polonia“ (1863) i „Lituania“ (1864–1866) Instytutu Polskiego w Wilnie. Gości witała organizator imprezy Irena Duchowska. Wystawę zaprezentował konsul Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie Łukasz Kaźmierczak. W imieniu władz samorządu rejonu kiejdańskiego gości powitała wicemer rejonu Nijole Naujokiene. O wystawie opowiedziała dyrektor Centrum Wielokulturowego Audrone Pecziulyte.

Po obejrzeniu wystawy rozpoczęło się spotkanie literackie - promocja tomiku wierszy „Sentymenty“ Ireny Duchowskiej, który prezentowali burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko po polsku i dyrektor Centrum Wielokulturowego Audrone Pecziulyte po litewsku. Oboje prowadzący zauważyli, że czytając nostalgią do swej małej Ojczyzny przepełnione wiersze Ireny Duchowskiej, sami wracają do swych rodzimych stron, z sentymentem wspominają otaczającą dom przyrodę, sady, drzewa, kwiaty i bliskich ludzi...

Po obiedzie w parku kiejdańskim rozpoczął się koncert galowy XII Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy“. Irena Duchowska witała burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko, wójta Sędziejowic Jerzego Kotarskiego, wicewójta gminy Budry Annę Kowalewską, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Szumowie Mirosławę Gwardiak, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie Tomasza Paducha z OD, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Zambrowie, kapelmistrza OD w Szumowie Krzysztofa Witkowskiego, Dyrektora ZSS nr 3 w Augustowie Tadeusza Janusza Wierzbickiego, prezesa Zarządu Mieleckiego UTW Feliksa Czopa, prezes kowieńskiego oddziału ZPL, członka ZG, ZPL Franciszkę Abramowicz; Zespoły Taneczne: „Arabeska“ (Szumowo - Aleksandra Jakubczyk – Bajorek), „Bystry“ (Augustów-Halina Poźniakowska), „Jutrzenka“ (Niemenczyn-Leonarda Klukowska), „Lankesa“ (Kiejdany-Irena Szukiene), Chóry: „Echo“ (Mielec - Maria Sowińska, Małgorzata Leśniak), „Kantata“ (Ciechanowiec - Andrzej Niewiarowski, Krzysztof Pełszyk), „Concordia“ (Dobre Miasto - Andrzej Ilkiewicz, Joachim Zawacki);  Zespoły: „Wigranie“ (Stary Folwark - Wiesława Malinowska), „Uwrocie“ (Suwałki - Zdzisław Wyszkowski), „Barwy jesieni“ (Budry - Janina Kowalewska), „Jutrzenka” (Łotwa, Rezekne - Irena Iwanowa, Natalia Driagunowa), „Kotwica” (Kowno - Marian Zienkiewicz), ,,Issa” (Kiejdany - Waleria Wansewicz); Rycerzy (Grunwald - Sławomir Moćkun) i wszystkich gości.

Koncert prowadził ulubieniec publiczności, Wincuk z Wilna (Dominik Kuziniewicz).

Następnego dnia Festyn przeniósł się do stutysięcznego Poniewieża na północy Litwy, gdzie w tamtejszej katedrze dzień rozpoczęto Mszą św. w języku litewskim z oprawą muzyczną po polsku wykonywaną w większości przez chór parafialny „Kantata” z Ciechanowca. Od setek obecnych tam Litwinów nasz chór otrzymał na koniec niezapomnianą owację na stojąco, co jest o tyle cenne, że jak zapewniają miejscowi Polacy, w katedrze tej nigdy nie występowały polskie zespoły.

Festyn zakończył koncert na rynku w Poniewieżu w obecności miejscowych władz i wyjątkowo licznej grupy miejscowych widzów.

  

Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy"

Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy"
 
Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy"

Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy"

Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy"

Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy"

fot. Stowarzyszenie Polaków Kiejdan 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl