buy medication online
 
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
06.05.2014.


Konstytucja 3 Maja uchwalona została 223 lata temu w czasie obrad Sejmu Czteroletniego. Była najważniejszą ustawą rządową, która ustaliła podstawy nowożytnego ustroju politycznego w Polsce.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. M. Chojnowski MPI


Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) ustawą zasadniczą. Konstytucja 3 Maja regulowała podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych i zagadnienia związane z obroną terytorium Rzeczypospolitej.

Mieszkańcy Ciechanowca rozpoczęli obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja od akademii w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu, a następnie mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, odprawionej w intencji Ojczyzny.

Kolejnym punktem obchodów był przemarsz pod pomnik papieża Jana Pawła II, gdzie burmistrz Ciechanowca, Mirosław Reczko powiedział m.in.: Zebraliśmy się tu u stóp pomnika naszego najnowszego świętego - Jana Pawła II, aby uczcić 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak ważna to rocznica dla naszego kraju najlepiej świadczy fakt, że wciąż, mimo upływu ponad dwustu lat dalej czcimy ją jako najważniejszą podstawę polskiej demokracji. Tegoroczne święto majowe zbiegło się w czasie z niezwykłą uroczystością, pod której wrażeniem jest jeszcze nie tylko cała Polska, ale i cała społeczność chrześcijańska i nie tylko. Przed kilkoma dniami przeżywaliśmy wspólną kanonizację dwóch wielkich papieży, z których jeden jest naszym Rodakiem, honorowym obywatelem Ciechanowca, patronem naszego gimnazjum, patronem rodzin i naszym najlepszym orędownikiem. Jako pasterz Kościoła towarzyszył nam przez ostatnie, jakże trudne dziesięciolecia i doświadczał tych samych nieszczęść, lęków, trudności i wyborów moralnych, których doświadczali Polacy w rzeczywistości ukształtowanej przez IV rozbiór Polski…

Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, przedstawiciele samorządowych władz gminnych i powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości w Ciechanowcu uwieńczył występ Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodku Kultury i Sportu.

          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl