buy medication online
 
Najstarsze ciągniki w Polsce trafiły do ciechanowieckiego Muzeum Drukuj
28.04.2014.


Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wzbogaciło się o niezwykłe eksponaty, unikaty w skali światowej - trzy ciągniki produkcji amerykańskiej.

Najstarsze ciągniki w Polsce trafiły do ciechanowieckiego Muzeum

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Dwa wyprodukowane przez firmę "International Harvester Company" - ciągnik Titan 10-20 z 1917 r. z fabryki w Milwaukee i ciągnik McCormick-Deering 10-20 z 1937 r. z fabryki w Chicago oraz ciągnik Fordson F wyprodukowany w 1918 r. przez firmę "Henry Ford & Son" z Dearborn. Ciągniki są starannie odrestaurowane i w pełni sprawne technicznie. Wszystkie modele były używane przed II wojną światową na terenie Polski, a ciągniki Titan 10-20 i Fordson F były pierwszymi modelami ciągników sprowadzonymi w 1919 r. do pracy w majątkach ziemskich w okolicach Ciechanowca.

Są to najstarsze modele ciągników w zbiorach ciechanowieckiego muzeum i w zbiorach polskiego muzealnictwa. Zakupione ciągniki poszerzyły największą w Polsce kolekcję, znajdującą się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, która liczy obecnie 34 sztuki polskich i zagranicznych ciągników wyprodukowanych w latach 1917-1990.

Muzeum zakupiło ciągniki do zbiorów dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje - priorytet 4 - Kolekcje muzealne w ramach naboru I/2014 oraz dodatkowym środkom otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Turyści odwiedzający muzeum mogą już zobaczyć je na ekspozycji. Zapraszamy również na pokaz ich rozruchu i jazdy 17 maja od godz. 15.00, w trakcie imprezy „Noc Muzeów”.

                                           

Marek Wiśniewski
Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej
Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka
w Ciechanowcu          Więcej zdjęć...


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl