buy medication online
 
Ekspozycja zabawek "Przyjaciele z dzieciństwa" Drukuj
18.12.2013.


W dawnej szkole we wsi Winna-Chroły, obiekcie zamiejscowym Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, odbyło się otwarcie ekspozycji stałej pod tytułem "Przyjaciele z dzieciństwa".

Ekspozycja zabawek

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Ekspozycja zabawek "Przyjaciele z dzieciństwa" została przygotowana w większości ze zbiorów Państwa Wandy i Honore Heroes – pomysłodawców otwartej wystawy. Oprócz przekazanych przez nich eksponatów oraz obiektów ze zbiorów własnych Muzeum Rolnictwa, na wystawie znalazły też miejsce prywatne pamiątki z dzieciństwa wielu osób, w tym m.in.: Grzegorza Godlewskiego, Stanisława Kryńskiego, Grzegorza Łopuskiego, Zofii Niemyskiej, Anny i Janusza Niewiarowskich, Joanny Paduch, Barbary i Krzysztofa Pełszyków, Antoniego Radziszewskiego i Zbigniewa Radziszewskiego.

Zabawki zgromadzone na wystawie wykonane są z różnych materiałów: drewna, papieru, gumy, tkaniny, kamienia, metalu, porcelany, biskwitu, skóry, plastiku i celuloidu. Zaprezentowano prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Obejrzeć można zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, samochodziki, kolejki, klocki, pluszowe zwierzątka i wiele innych.

Z racji na ich różnorodność zostały podzielone na cztery grupy. Pierwsza część ekspozycji prezentuje najstarsze zabawki pochodzące z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, które dawniej można było spotkać jedynie w zamożnych domach. W drugiej sali znajdują się zabawki spod wiejskiej strzechy, czyli XX-wieczne zabawki ludowe: karuzele na patyku, konie na biegunach i inne, często samodzielnie wykonane przez dziecko lub jego opiekunów. Dwie kolejne części wystawy prezentujące pokój dziewczynek i pokój chłopięcy obejmują zbiór, który można nazwać "zabawkami z PDT-u i od wujka z Ameryki". Zabawki te pochodzą z drugiej połowy XX wieku.

Z myślą o najmłodszych zwiedzających, przygotowano dodatkową atrakcję w postaci pomieszczenia przeznaczonego do samodzielnej zabawy.

Autorką scenariusza wystawy jest Krystyna Bogucka.

źródło: www.muzeumrolnictwa.pl          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl