buy medication online
 
Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego Drukuj
05.11.2013.


W Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyło się podsumowanie IX Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2013 roku.

Podsumowanie Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Konkurs, organizowany od 2005 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, najpierw z Muzeum Podlaskim w Białymstoku, a od II edycji z Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, ma zwrócić uwagę mieszkańców na wartość kulturową i piękno drewnianych budynków, których kiedyś na Podlasiu były tysiące. Pierwsze lata XXI wieku są ostatnim momentem, by zachować ze starej drewnianej architektury to, co nadaje się do uratowania spośród zachowanych jeszcze obiektów typu dwory i dworki, chałupy i całe zagrody wiejskie, szkoły, wiatraki, młyny, kuźnie, karczmy, leśniczówki. Pokonkursowe wydawnictwa - katalogi i albumy fotograficzne, pokazują możliwości adaptacji drewnianych budynków do potrzeb XXI wieku, bez naruszania ich zabytkowej wartości.

Jury IX Konkursu, składające się z pracowników  Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku,  Białostockiego Muzeum Wsi Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku, dokonało oceny 36 obiektów zgłoszonych przez 14 gmin z województwa podlaskiego.

W 2013 roku przyznano I miejsce budynkowi mieszkalnemu ze wsi Pawły w gminie Zabłudów, trzy II miejsca – budynkom mieszkalnym ze wsi Czyże w gminie Czyże i Radunin w gminie Gródek oraz wiatrakowi ze wsi Koryciski  w gminie Dubicze Cerkiewne. Pięć III miejsc zajęły budynki mieszkalne ze wsi Czyże (gm. Czyże), Wesołowo (gm. Dąbrowa Białostocka), Siwiki (gm. Zbójna),  budynek mieszkalny i stodoła ze wsi  Nowosiółki (gm. Milejczyce) oraz budynek mieszkalny, w którym mieści się obecnie pracownia rzeźbiarska, z Kaniuków (gm. Zabłudów).

Jedenaście wyróżnień otrzymały budynki mieszkalne z miejscowości: Ciełuszki i Pawły (gm. Zabłudów), Rogacze (gm. Milejczyce), Leniewo (gm. Czyże), Poręby (gm. Mielnik), Wojszki (gm. Juchnowiec Kościelny), Twarogi Lackie (gm. Perlejewo), Nowa Wieś - kolonia Karczak (gm. Trzcianne), budynek mieszkalny i stodoła - Grabowo (gm. Dąbrowa Białostocka), wiatrak - Stupniki (gm. Bielsk Podlaski) i budynek dawnego dworca kolejowego przeniesionego z miejscowości Zwodzieckie (gm. Hajnówka) do Narewki (gm. Narewka).


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl