buy medication online
 
Boże Ciało Drukuj
30.05.2013.


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana inaczej Bożym Ciałem, jest świętem ruchomym i przypada zawsze w czwartek 60 dni po Wielkanocy.

Boże Ciało

fot. Z. Poniatowski MPI


W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Procesja ma przypomnieć, że Chrystus jest stale obecny pośród nas pod postacią chleba i wina - przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ustanowiono w 1246 roku w Liege pod wpływem objawień św. Julianny z Cornillon. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus rozszerzył to święto na cały Kościół. Natomiast w Polsce po raz pierwszy wprowadził święto Bożego Ciała w 1320 roku biskup krakowski Nanker. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono. Procesja została wprowadzona później niż sama uroczystość i początkowo miała charakter przede wszystkim adoracyjny — uczczenia Chrystusa pod postacią hostii. W XV wieku pojawił się dodatkowo motyw prośby o pogodę, urodzaj i odwrócenie klęsk. Wiele zwyczajów pozostało do dziś, w tym zwyczaj śpiewania początków Ewangelii przy czterech ołtarzach w liturgii średniowiecznej, który miał dać ludziom błogosławieństwo, czy też zanoszenie poświęconych brzozowych gałązek do domu co miało sprzyjać urodzajom, strzec przed niepowodzeniem i wszelkimi chorobami.

W Ciechanowcu uroczystości Bożego Ciała i procesje ulicami miasta, odbyły się w dwóch parafiach: pw. Trójcy Przenajświętszej i pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy.          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl