buy medication online
 
Śluby panieńskie, czyli... Teatr w małym mieście Drukuj
29.05.2013.


W Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się premiera komedii Aleksandra Fredry z 1832 roku - "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca".

Śluby panieńskie, czyli... Teatr w małym mieście

fot. Z. Poniatowski MPI


Pracę nad sztuką, której głównym tematem jest miłość, komediopisarz rozpoczął w 1826 roku, ale perturbacje uczuciowe - w tym czasie Fredro zakochał się nieszczęśliwie - spowodowały, że ostateczna redakcja utworu nastąpiła dopiero w roku 1832, a premiera miała miejsce 1833 roku we Lwowie. Tytułowy "magnetyzm" to pseudonaukowa teoria Franza Antona Mesmera, głosząca, że w ciele istnieje fluid, który oddziałuje na drugą osobę i przyciąga ją jak magnes. A "śluby panieńskie" to decyzja dwóch młodych panienek: Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną / Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną, która wywołuje reakcję zakochanych kawalerów i przeprowadzenie przez nich intrygi, skutkującej zdobyciem ukochanych.

Grupa młodych aktorów z Ciechanowca wraz z Jolantą Drewnowską-Koziarską, która podjęła się roli reżysera i scenografa, przez kilka miesięcy przygotowywała swoją interpretację klasycznej polskiej komedii. Daria Łuniewska wcieliła się w rolę Klary, Anielę zagrała Bogusia Radziszewska, Gustawa - Szymon Wanaks, Albina - Radek Mazur, Panią Dobrójską -  Sylwia Łokieć, Radosta - Norbert Złotkowski, Jana - Hubert Radziszewski. W przedstawieniu wzięły też udział dziewczęta spełniające role rekwizytorów i suflerów - Aleksandra Boguszewska, Karolina Niewiarowska, Paulina Rusiniak i Weronika Marzęta.

Realizowany przez Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, projekt "Teatr w małym mieście", poszerzył dostępną w gminie ofertę kulturalną o formę teatralną, i to realizowaną własnymi siłami pasjonatów teatru i literatury.          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl