buy medication online
 
Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
07.05.2013.


Konstytucja 3 Maja czyli Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona została w 1791 roku, aby zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. Z. Poniatowski MPI


Konstytucja wprowadziła prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan, przyjęła chłopów pod opiekę państwa oraz ustanowiła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. I chociaż obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.

Ciechanowieckie obchody święta zaczęły się przygotowaną przez uczniów akademią w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu, następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Z powodu padającego deszczu okolicznościowe przemówienie burmistrza Ciechanowca z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja wygłoszone zostało w kościele.

Dalsze uroczystości odbyły się pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz gminnych i powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl