buy medication online
 
"W naszej pamięci" polska prezentacja wystawy Drukuj
19.03.2013.

 


"W naszej pamięci / Emlékeinkben" to tytuł polskiej prezentacji wystawy "Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń" przygotowanej z inicjatywy Węgierskiego Ministerstwa Administracji Publicznej i Sprawiedliwości, a która była pokazywana w budapesztańskim Domu Terroru od maja do grudnia 2011 roku.


Jej otwarcie w Białymstoku nastąpiło 26 marca 2013 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A. Wystawa będzie eksponowana do 15 kwietnia 2013 roku. W dniu otwarcia wystawy zapraszamy na debatę o polskiej polityce pamięci, w której udział wezmą goście specjalni: p. Jolanta Przewoźnik, p. Barbara Bojaryn-Kazberuk oraz prof. Jan Rydel. Spotkanie poprowadzi p. Rafał Rogulski - godzina 14.00, Audytorium im. R. Kaczorowskiego, Biblioteka Uniwersytecka, VI piętro.

Wystawa była prezentowana w warszawskim Domu Spotkań z Historią od 5 października do 4 listopada 2012 roku. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Tibor Navracsics – Wicepremier oraz Minister Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier, Jarosław Gowin – Minister Sprawiedliwości RP, Monika Smoleń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, prof. Andrzej Kunert – Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Jolanta Przewoźnik. Na rok 2013 planowane są prezentacje w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Smoleńsku, Zamościu i Krakowie.

Wystawa, poza obecnymi w wersji węgierskiej pamiątkami po wieloletnim Sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, podsumowuje dorobek Rady pod Jego kierownictwem. Dodatkowo podkreślone zostały  bliskie  relacje Andrzeja Przewoźnika z Węgrami – był ich wielkim przyjacielem oraz znawcą historii i kultury. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej.

Andrzej Przewoźnik był historykiem, wieloletnim Sekretarzem Generalnym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, także jedną z najbardziej zaangażowanych osób w tworzenie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Działając przez osiemnaście lat na stanowisku Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, stworzył wraz ze swym zespołem podwaliny pod nowoczesną polską politykę pamięci oraz zyskał sobie opinię strażnika prawdy i pamięci, stojącego ponad politycznymi podziałami i sporami. Andrzej Przewoźnik zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Organizatorzy: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Uniwersytet w Białymstoku, Region Podlaski NSZZ "Solidarność" oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku

Partner Honorowy: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.

                                             

Tomasz Danilecki
Oddział IPN w Białymstoku
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl