buy medication online
 
150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego Drukuj
18.02.2013.


W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbyła się sesja naukowa poświęcona Powstaniu Styczniowemu. Organizatorem uroczystości było Starostwo Wysokomazowieckie, Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe w Ciechanowcu pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego.


150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

fot. W. Puchaczewski F/X FOTO-VIDEO


Przybyłych gości przywitali Starszy Bractwa Tomasz Miliszkiewicz, dyr. muzeum Dorota Łapiak, a byli to: Prezes Zjednoczenia BK Rzeczypospolitej Adam Gołembowski ,Prezes Okręgu Centralnego BK Jan Klauza i  liczne bractwa z:  Łodzi, Kalisza, Kielc, Lidzbarku, Łasku, Piły, Tucholi i Tarnowskich Gór, zaproszeni  przedstawiciele władz państwowych: Wojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski, samorządowych Wicestarosta Wysokomazowiecki Leszek Gruchała, Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, Ostrowi  Mazowieckiej Władysław Krzyżanowski, dyr. Muzeum Rolnictwa Dorota  Łapiak, oraz proboszczowie ciechanowieckich parafii diecezji  łomżyńskiej i drohiczyńskiej, jak i sąsiednich parafii, licznych gości z Podlasia, Lubelszczyzny, Mazowsza i kraju.

Sesja naukowa o Powstaniu podzielona  była na kilka tematów, które referowali  wybitni znawcy pod przewodnictwem prof. dr hab. Adama Dobrońskiego:
- Powstanie 1863 roku na terenie puszcz Polski Północno-Wschodniej - prof. dr hab. Adam Dobroński (UwB  Białystok).
- Wpływ polskich powstań narodowych na działalność i tradycje bractw strzeleckich - dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach).
- Powstanie styczniowe na Podlasiu na tle innych regionów Królestwa Polskiego - prof. dr hab. Adam Winiarz (UMCS Lublin).
- Legenda księdza Stanisława Brzózki - dr Szczepan Kalinowski (Biała Podlaska).
- Rok 1863 w okolicach Ciechanowca - mgr Norbert Tomaszewski (Muzeum Rolnictwa).

W wygłoszonych referatach przypomniano historię rozpoczęcia Powstania Styczniowego, po tzw. "brance do  wojska", dowiedzieliśmy się m.in. o legendarnych postaciach i potyczkach Powstania Styczniowego, problematyce zakupu i dostawy broni dla powstańców, o tym, że powstanie na wschodnim brzegu Nurca, który przepływa przez Ciechanowiec wybuchło kilka miesięcy później, niż na zachodnim, a także o wpływie  powstania na… niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Następnie w godzinach popołudniowych Bracia i Goście zwiedzali skansen wsi podlaskiej w zimowej scenerii  i Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu.

Wieczorem po krótkim powitaniu wszystkich przybyłych gości, nastał czas by przy dźwiękach Poloneza  rozpocząć  wspaniały  I Królewski Bal Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego  połączony  z  uroczystą  intronizacją  I Króla  br. Szczepana Wereszko  zwanego "Spokojny", I  vice króla Leszka Gruchały zwanego "niedźwiedź",  II vice króla Sylwestra Wojno zwanego "waleczny".

Podczas balu odbyła się również ceremonia przyjęcia nowych braci w szeregi naszego Bractwa: br. Michała Wojno, br.  Dariusza Wojno.

Przy  akompaniamencie  orkiestry  przybyli  goście, siostry i bracia z krótkimi  przerwami  na skosztowanie  przepysznych specjałów kuchni  Podlaskiej bawili  się, a  tańcom nie było końca, atmosfera  była  fantastyczna.

Jako drzewiej na Podlasiu bywało i ten czas, Zima u Nas nie nazbyt  sroga, acz piękna, łowczy donosili, że zwierzyny  w lasach  dostatek, tako i na stołach Pańskich jadła i napitku Ci  u nas nie brakowało.

Gościnnie wystąpił znany tenor Iwo Orłowski oraz zespół pieśni i tańca "PROMNI" z SGGW  Warszawa.

W balu udział  wzięło około 230 zaproszonych gości i uczestników konferencji naukowej, muzyka i tańce ustały dnia następnego o 6.00 rano.

W niedziele 27 stycznia Eucharystia celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego  Dydycza, w zabytkowym kościele, na terenie Muzeum Rolnictwa, była  głównym punktem spotkania  Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego i bractw z Polski, a także gości, którym uczciło 150 rocznicę Powstania Styczniowego. W wygłoszonej homilii  Ksiądz Biskup przypomniał historię rozpoczęcia Powstania Styczniowego, po tzw. "brance do wojska", jak społeczeństwo na ziemiach polskich, włączyło się w pomoc powstańcom, zorganizowanym w partiach, skąd pochodzi nazwa "partyzanci". Przypomniał on wielkie wsparcie jakie Powstanie miało ze strony Ojca Świętego Piusa IX. Przypomniał, że wielu spośród uczestników Powstania to ludzie święci, jak  św. Brat Albert Chmielowski, św. Rafał Kalinowski, bł. Honorat Kożmiński, a z opracowań historycznych wynika, że prawie  nie było miejscowości na Podlasiu, wolnych od carskich prześladowań i represji. Ukazał też wielką rolę, jaką odegrały w nim  kobiety, w roli sanitariuszek i  łączniczek.  Tekst  homilii na stronie  diecezja drohiczyńska "Ostatnie wiadomości"  następnie "Łączyła  ich wspólna sprawa - Polska".

Po Mszy Świętej uczestnicy po wyjściu z kościoła wsiedli na czekające zaprzęgi  z saniami i ruszyli przy dźwiękach  dzwoneczków po świetnie przygotowanych trasach na terenie Muzeum Rolnictwa kuligiem w piękny słoneczny dzień acz mroźny  -15°C, przy rozpalonych ogniskach serwowano dziczyznę oraz przysmaki kuchni Podlaskiej. Nie brakowało też grzanego miejscowego piwa z sokiem i inne miody pitne. A po rozgrzaniu się  przy akompaniamencie akordeonu  śpiewano pieśni patriotyczne i brackie. I tak nastał czas pożegnania braci i gości na ziemi Podlaskiej.

                                 

Z brackim pozdrowieniem  na ten czas A.D.2013
król br. Szczepan Wereszko          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl