buy medication online
 
Podsumowanie obchodów Roku Janusza Korczaka Drukuj
09.01.2013.

 

Podsumowanie obchodów Roku Janusza Korczaka

Rok 2012 był Rokiem Janusza Korczaka, który całą swą wiedzę, trud życia i godność śmierci poświęcił dzieciom. W związku z tym, w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu podjęto szereg przedsięwzięć upamiętniających tę niezwykłą, wyjątkową postać. Wszystkie one miały na celu pokazać, że jest to osobowość ponadczasowa, żywa, która rzuciła światu wyzwanie czynnej dobroci.

Młodzież gimnazjum przygotowała prezentację do konkursu, który popularyzował myśl korczakowską w oświacie pt.”Co jest dla mnie najważniejsze? Wartości Janusza Korczaka w szkole XXI wieku”. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia jej, była ona wprowadzeniem do dyskusji na temat „Czy w naszej szkole lekcja korczakowska trwa... ''. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia w trakcie których starali się przekazać młodzieży główne przesłania Janusza Korczaka, rozmawiali o wartościach jakie głosił, a przede wszystkim jak je realizował, podkreślali na ich uniwersalność, niezmienność, ponadczasowość, obecność w naszej społeczności.

Na korytarzach gimnazjum wykonano gazetki ścienne upamiętniające postać Janusza Korczaka jako lekarza, pisarza, wychowawcę, niestrudzonego społecznika. Przygotowano wystawkę oraz czytano fragmenty jego książek. Podczas Dnia Otwartego w szkole przeprowadzono quiz wśród rodziców i uczniów dotyczący życia i twórczości doktora. W trakcie przerw uczniowie mogli obejrzeć film w reżyserii Andrzeja Wajdy pt. „Korczak”, który opowiadał o opiece Janusza Korczaka nad sierotami i jego pobycie w getcie warszawskim, to poruszająca opowieść o słynnym pedagogu i wielkim przyjacielu dzieci.

20 listopada w ramach obchodów Dnia Praw Dziecka Samorząd Uczniowski zorganizował debatę szkolną pod hasłem: „Dziecko to Człowiek, posiadający swoje prawa”, wszak to Janusz Korczak był pierwszym orędownikiem praw dziecka. Debaty odbywały się na poziomie klas pod kierunkiem prezydenta Samorządu Uczniowskiego przy wsparciu opiekuna S.U oraz nauczyciela biblioteki i pedagoga szkolnego.

Poprzez wszystkie działania podejmowane w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w ramach Roku Janusza Korczaka pokazały, że jego wartości są i będą ciągle obecne w naszych społecznościach, jego marzenia o zapewnieniu każdemu dziecku szczęśliwego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości spełniają się. Janusz Korczak był wspaniałym, prawdziwym człowiekiem, który nie tylko umiał pięknie pisać o miłości, wartości dobra, dialogu, tolerancji, przebaczaniu, obowiązku pomagania, ale potrafił w swoim życiu być naprawdę wierny tym wartościom.

                                             

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl