buy medication online
 
Szlakiem Rzemiosła Artystycznego Drukuj
24.09.2012.

 

Logotypy projektu

W  ramach realizacji projektu "Powróćmy do dawnych lat – śladami starych zawodów" dofinansowanego ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia TUTOR, 14 września 2012 roku wyjechaliśmy na wycieczkę Szlakiem Rzemiosła Artystycznego.

Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z rzemiosłem starych zapomnianych zawodów, integracja w grupie rówieśniczej oraz wyposażenie w nowe doświadczenia i umiejętności. W wyjeździe udział wzięło 29 dzieci, 4 opiekunów oraz 5 rodziców. Pierwszym punktem naszej wędrówki była Czarna Wieś Kościelna. Tutaj odwiedziliśmy warsztat kowalski Mieczysława Hulewicza, który zdecydował się poświęcić  kowalstwu artystycznemu. W  barwny sposób opowiadał o swojej pracy i pokazywał, w jaki sposób można wykonać listek. W jego kuźni - galerii mogliśmy podziwiać artystyczne wzory krzyży, zawiasów, klamek. Do jego prac kowalskich należą: zestawy kominkowe, bramy, balustrady, świeczniki.  Kowalstwo artystyczne stało się inspiracją do tworzenia prac malarskich i wierszy, które są dopełnieniem pomysłów kutych w metalu. Na koniec spotkania  zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy podkówkę na szczęście.

W Czarnej Wsi Kościelnej zwiedziliśmy również jeden z ostatnich działających w Polsce ośrodków ceramiki siwej. W pracowni garncarskiej Pawła Piechowskiego podziwialiśmy toczenie naczyń – dzbanków na kole garncarskim. Dowiedzieliśmy się, iż w  zależności od zapotrzebowania  w pracowni powstają: doniczki, miski, garnki, dwojaki o zróżnicowanych kształtach i wielkościach. Mogliśmy również zakupić pamiątki. Największym powodzeniem cieszyły się dzbanuszki  oraz gwizdki w postaci ptaszków.

Następnym celem naszej wędrówki była pracownia łyżkarska znajdująca się  we wsi Zamczysk. W  warsztacie Mieczysława Baranowskiego obserwowaliśmy jak wprawnymi  ruchami w ciągu kilku minut z kawałka drewna, przy użyciu prostych, ręcznych narzędzi powstaje kształt łyżki. Mogliśmy podziwiać  ogromne chochle czy widelce. O tej pracowni będą  nam przypominać drewniane  łyżki kupione  na pamiątkę wędrówki.

Ostatnim etapem podróży była Wasilowka, gdzie znajduje się warsztat tkacki i mini galeria prac tkaczki. Gościliśmy u Teresy Pryzmont, która na ręcznym warsztacie tkackim tworzy dekoracyjne, wełniane dywany dwuosnowowe. Oprócz pokazu tkania mogliśmy też spróbować swoich sił, pracując na ręcznym warsztacie tkackim oraz kołowrotku.  Miłym zakończeniem naszej wędrówki  było ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Następnie ze smakiem zjedliśmy przygotowane  przez Panią Teresę Pryzmont wspaniałe  racuchy,  popijając  smacznym kompotem.  Niektórzy zaopatrzyli się w pamiątkowe bransolety wytworzone przez artystkę. Naszym  podziękowaniem za miłe przyjęcie  był wpis do księgi gości.

Wróciliśmy wzbogaceni o nową wiedzę, doświadczenia i  wrażenia.

                                      Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

Szlakiem Rzemiosła Artystycznego

fot. Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl