
W ramach realizacji projektu "Powróćmy do dawnych lat – śladami starych zawodów" dofinansowanego ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia TUTOR, 14 września 2012 roku wyjechaliśmy na wycieczkę Szlakiem Rzemiosła Artystycznego.
Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z rzemiosłem starych zapomnianych zawodów, integracja w grupie rówieśniczej oraz wyposażenie w nowe doświadczenia i umiejętności. W wyjeździe udział wzięło 29 dzieci, 4 opiekunów oraz 5 rodziców. Pierwszym punktem naszej wędrówki była Czarna Wieś Kościelna. Tutaj odwiedziliśmy warsztat kowalski Mieczysława Hulewicza, który zdecydował się poświęcić kowalstwu artystycznemu. W barwny sposób opowiadał o swojej pracy i pokazywał, w jaki sposób można wykonać listek. W jego kuźni - galerii mogliśmy podziwiać artystyczne wzory krzyży, zawiasów, klamek. Do jego prac kowalskich należą: zestawy kominkowe, bramy, balustrady, świeczniki. Kowalstwo artystyczne stało się inspiracją do tworzenia prac malarskich i wierszy, które są dopełnieniem pomysłów kutych w metalu. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy podkówkę na szczęście.
W Czarnej Wsi Kościelnej zwiedziliśmy również jeden z ostatnich działających w Polsce ośrodków ceramiki siwej. W pracowni garncarskiej Pawła Piechowskiego podziwialiśmy toczenie naczyń – dzbanków na kole garncarskim. Dowiedzieliśmy się, iż w zależności od zapotrzebowania w pracowni powstają: doniczki, miski, garnki, dwojaki o zróżnicowanych kształtach i wielkościach. Mogliśmy również zakupić pamiątki. Największym powodzeniem cieszyły się dzbanuszki oraz gwizdki w postaci ptaszków.
Następnym celem naszej wędrówki była pracownia łyżkarska znajdująca się we wsi Zamczysk. W warsztacie Mieczysława Baranowskiego obserwowaliśmy jak wprawnymi ruchami w ciągu kilku minut z kawałka drewna, przy użyciu prostych, ręcznych narzędzi powstaje kształt łyżki. Mogliśmy podziwiać ogromne chochle czy widelce. O tej pracowni będą nam przypominać drewniane łyżki kupione na pamiątkę wędrówki.
Ostatnim etapem podróży była Wasilowka, gdzie znajduje się warsztat tkacki i mini galeria prac tkaczki. Gościliśmy u Teresy Pryzmont, która na ręcznym warsztacie tkackim tworzy dekoracyjne, wełniane dywany dwuosnowowe. Oprócz pokazu tkania mogliśmy też spróbować swoich sił, pracując na ręcznym warsztacie tkackim oraz kołowrotku. Miłym zakończeniem naszej wędrówki było ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Następnie ze smakiem zjedliśmy przygotowane przez Panią Teresę Pryzmont wspaniałe racuchy, popijając smacznym kompotem. Niektórzy zaopatrzyli się w pamiątkowe bransolety wytworzone przez artystkę. Naszym podziękowaniem za miłe przyjęcie był wpis do księgi gości.
Wróciliśmy wzbogaceni o nową wiedzę, doświadczenia i wrażenia. | Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym |
fot. Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym |
|