buy medication online
 
Wykopki w Skansenie Drukuj
21.09.2012.

Wykopki w Skansenie

 
Ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Przywieziony z Nowego Świata do Europy w końcu XVI wieku, w ciągu następnych stuleci stał się podstawą wyżywienia ludności na całym świecie. Obecnie, po pszenicy, ryżu i kukurydzy, jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną na świecie.

Popularność ziemniaka w Polsce, która plasuje się na 4-5 miejscu wśród producentów tego warzywa, obrazuje ilość nazw obocznych jaka powstała: kartofle (mazowieckie, ogólnopolskie), grule, rzepy (małopolskie), knule, kobzale, jabłka (śląskie), pantówki (kujawskie), pyry, pyrki (wielkopolskie), bulwy (podlaskie, pomorskie).

Poświęcona ziemniakom doroczna impreza "Wykopki w Skansenie" zorganizowana w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka odbyła się w tym roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jak zawsze można było zobaczyć tradycyjny sposób kopania ziemniaków motyką, kopaczką konną czy zbieranie ziemniaków wyoranych pługiem. A wszystkie prace przy zbiorze ziemniaków wykonywano zgodnie z tradycją  w ramach pomocy sąsiedzkiej czyli tzw. tłoki, którą zakończyło wspólne jedzenie ziemniaków upieczonych w ognisku rozpalonym na kartoflisku.

"Wykopki w Skansenie" były też okazją do pokazania innych tradycyjnych prac jesiennych w gospodarstwie rolnym - szatkowania i kiszenia kapusty, międlenia lnu, podskubywania gęsi, strzyżenia owiec.

Słuchając występów zespołów: "Bondarczuki" z Wieski, "Kłosy" z Ciechanowca i "Kalina" z Żurobic  można było spróbować tradycyjnych dań z ziemniaków - kiszki, babki, placków, popić je domowym piwem jałowcowym i obejrzeć stoiska promocyjne instytucji obsługujących współczesnych rolników: Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wysokiem Mazowieckiem czy wysokmazowieckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

          Więcej zdjęć...

Wykopki w Skansenie

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl