buy medication online
 
XII Podlaskie Święto Chleba Drukuj
16.08.2012.

XII Podlaskie Święto Chleba

 
Od dwunastu lat na odbywającym się w niedzielę najbliższą świętu Matki Boskiej Zielnej Podlaskim Święcie Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu można zobaczyć prawie wszystko to, co wiąże się z letnią obrzędowością wiejską.

W tym roku po tradycyjnym rozpoczęciu imprezy - podzieleniu się sześciometrową chałką wypieczoną przez ciechanowieckich piekarzy, pracownice muzeum, wystylizowane na pierwszą polską traktorzystkę Magdalenę Figur z Żuław, zaprezentowały pod hasłem z lat 50 "Kobiety na traktory", muzealną kolekcję ciągników i ciągówek. Później goście odwiedzający zobaczyli święcenie zwierząt - obrzęd związany z kultem św. Rocha, patrona ogrodników, rolników i zwierząt domowych. Trwający przez cały dzień konkurs na wykonanie równianki pozwalał poznać tajniki układania tego bukietu z kłosów zbóż, kwiatów, drobnych owoców i warzyw, który tradycyjnie święciło się w kościele 15 sierpnia w podziękowaniu za plony. Inną atrakcję stanowiły inscenizacje dawnych zwyczajów żniwnych - koszenia kosą i  żęcie zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania "dziesiątek", "oborywania przepiórki" i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, czy zwyczajów dożynkowych - barwnego korowodu żniwiarzy i wręczenia okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek. Tajniki tradycyjnego wypieku chleba można było podpatrzeć przy plenerowym piecu chlebowym, a na stoiskach przygotowanych przez ponad 20 piekarni zaopatrzyć się w chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu, z boczkiem czy pieczone wg XII-wiecznej receptury chleby staropolskie. Na innych stoiskach można było skosztować ludowych specjałów lub kupić wyroby z drewna, gliny, skóry czy wikliny wystawiane przez twórców ludowych.

Oprawę muzyczną XII Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy zespołów folklorystycznych: "Jarzębina" z Broku, "Kalina" z Żurobic, "Kłosy" z Ciechanowca, "Klekociaki" z Bociek, "Podlasie" z Szepietowa, "Banda Retro" z Ostrowi Mazowieckiej, "Czyżowianie" z Czyży, "Strumok" z Dubicz Cerkiewnych, "Zabużaki", "Słoneczniki", "Retro" i "Małe Podlasie" z Siemiatycz, "Patockie Dzwoneczki" z Patok, "Skowronki" z Brańska i "Promni" z Warszawy. Dzień zakończyły występy zespołów "Poparzeni Kawą Trzy" i "Szwagierkolaska".

          Więcej zdjęć...

XII Podlaskie Święto Chleba

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl