buy medication online
 
VIII Zajazd Wysokomazowiecki Drukuj
18.07.2012.

VIII Zajazd Wysokomazowiecki

 
Tegoroczny Zajazd Wysokomazowiecki przypomniał widzom wyprawę cesarza Napoleona I na Moskwę, która miała miejsce 200 lat temu. Około 100 tysięcy żołnierzy wchodzących w skład wielkiej armii napoleońskiej stanowili Polacy, w tym mieszkańcy powiatu wysokomazowieckiego.

To, co widzowie zapamiętali z lekcji historii, wyczytali w książkach, lub obejrzeli na szklanym ekranie, mogli skonfrontować "na żywo" podczas trwania Zajazdu. Oddziały piesze i konne; francuskie, rosyjskie, pruskie i polskie (w malowniczych uniformach czasów Księstwa Warszawskiego), liczna jak nigdy dotąd artyleria (tak pod względem liczby zaprezentowanych podczas pokazu dział, jak też ich kalibru), obozowisko wojskowe przez cały czas tętniące życiem, damy w epokowych strojach, adorujące Jego Cesarską Mość, spacerującego po przypałacowych alejach. – tak niedzielne wydarzenie opisał Norbert Tomaszewski, historyk i pracownik Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka. 

Mieszkańcy Ciechanowca i okolic, a także turyści przebywający w tym dniu w mieście mogli zobaczyć barwny korowód składający się z oddziałów Księstwa Warszawskiego, pięknie wystrojonych dam, który konno, bryczkami lub pieszo przeszedł ulicami Ciechanowca spod kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej do Muzeum Rolnictwa. Wśród licznych atrakcji jakie oferował Zajazd znalazły się: pokazy fechtunku i tańców z epoki, akrobacje grup konnych, pokazy artyleryjskie i strzeleckie, a także turnieje i zabawy dla dzieci i dorosłych oraz konkursy historyczne. Co roku uwagę widzów skupia, pomimo huku wystrzał z armat i broni palnej, bitwa odbywająca się przed Pałacem Starzeńskich. W tym roku widzowie mogli obserwować walki odbywające się podczas „Wyprawy na Moskwę”.

Tradycyjnie już Zajazd Wysokomazowiecki zakończyła sztuka teatralna w wykonaniu aktorów z warszawskiego Teatru Parabuch. Widzowie zobaczyli „Sen nocy letniej” Wiliama Szekspira – komedię w pięciu aktach, która często gościła na deskach teatrów w czasach Księstwa Warszawskiego.

Organizatorami VIII Zajazdu Wysokomazowieckiego było Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae w Ciechanowcu, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka oraz Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.
 
     źródło: www.muzeumrolnictwa.pl     


          Więcej zdjęć...

 VIII Zajazd Wysokomazowiecki

fot. Z. Poniatowski MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl