buy medication online
 
Nie wypalaj traw! Drukuj
29.03.2012.

Każdego roku wiosną rozpoczyna się sezon wypalania traw. Niekontrolowany ogień często powoduje pożary lasów i zabudowań gospodarskich, w których giną ludzie i zwierzęta.
 
W ciągu kilku ostatnich dni na terenie gminy Ciechanowiec straż pożarna gasiła 3 pożary: płonące trawy przy ul. Ralkowej w Ciechanowcu, pożar ok. 0,5 ha lasu między miejscowościami Malec i Skórzec oraz pożar ok. 0,6 hektara terenu leśnego i łąk w okolicy wsi Nowodwory.

Państwowa Straż Pożarna w Wysokiem Mazowieckiem wystosowała apel do mieszkańców naszego powiatu:

PAMIĘTAJ!

Wypalanie traw i ściernisk jest zabronione przez art. 124 ustawy o ochronie przyrody: „Zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin”. Ten, kto wypala trawy lub inną roślinność - popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny!

Również wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach uprawnych, zgodnie z § 43 rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – jest zabronione.

Pożar łąk to często wyrok śmierci dla niezliczonej ilości zwierząt – od drobnych bezkręgowców (dżdżownice, krocionogi, pająki, świerszcze, pasikoniki, motyle, mrówki, pszczoły, osy, …) po wiele gatunków kręgowców (ropuchy, jaszczurki zwinki i żyworodne, …), a także liczne gatunki ptaków i ich lęgi.

W płomieniach ginie mikroflora glebowa, co wyjaławia glebę i hamuje naturalny rozkład resztek organicznych.

Niekontrolowany ogień zazwyczaj przenosi się na pobliskie zabudowania i lasy powodując dalsze nieodwracalne straty w mieniu i środowisku. W ekosystemach leśnych pożary niszczą kryjówki zwierząt oraz bazę pokarmową dla wielu organizmów.

Gęsto ścielący się dym, to kolejne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wyjazd tylko jednego pojazdu do każdego z takich pożarów kosztuje Straż Pożarną kilkaset złotych. Są to niepotrzebnie wydane pieniądze podatników. Wóz bojowy oraz strażacy, którzy uczestniczą w takich akcjach, często mogliby być bardziej potrzebni tam, gdzie istnieje zagrożenie najwyższego dobra - bezcennego życia i zdrowia ludzkiego.

                                                                

bryg. Tomasz Sieńczuk
rzecznik prasowy KP PSP
w Wysokiem MazowieckiemNie wypalaj traw!
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl