buy medication online
 
Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada Drukuj
15.11.2011.

Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada


Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Ustanowione zostało ustawą z 1937 roku, i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzone było tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Po II wojnie światowej przywrócono je dopiero ustawą Sejmu IX kadencji w 1989 roku.

Od tego momentu, co roku w całej Polsce władze państwowe i samorządowe organizują obchody upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.

W Ciechanowcu obchody 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku rozpoczęły się akademią, przygotowaną przez nauczycieli i młodzież Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Pochód uczestników uroczystości w asyście Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu przemaszerował do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej na mszę świętą w intencji Ojczyzny, a następnie pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Apel Poległych odczytał ksiądz Andrzej Polakowski, proboszcz parafii pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu. Po okolicznościowym wystąpieniu Burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko, delegacje ciechanowieckich instytucji i organizacji społecznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Przy Pomniku wartę honorową zaciągnęli druhny i druhowie z drużyny harcerskiej działającej przy parafii pw. NMP z Fatimy.

W uroczystościach  Narodowego Święta Niepodległości wzięły udział poczty sztandarowe: Gminy Ciechanowiec, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, Banku Spółdzielczego, Koła Łowieckiego “Rogacz”, Związku Sybiraków, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, Szpitala w Ciechanowcu, Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej "Jedność", Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowcu i po raz pierwszy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozarzach.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca

          Więcej zdjęć...

Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada

fot. Z. Poniatowski MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl