Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu przygotowało na jesień 2011 r. dwie nowe ekspozycje - jedną prezentującą wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z Dalekiego Wschodu, oraz drugą pokazującą makatki kuchenne - modny elemet wystroju wnętrz w XX wieku, prawie w całej Europie.
Pierwsza wystawa pt. "Kruche piękno Dalekiego Wschodu", ulokowana została na poddaszu dworku myśliwskiego z Siemion, gdzie stanowi uzupełnienie istniejącej już od dwóch lat ekspozycji "Pamiątki kolonialne - Sztuka "Czarnego Lądu".
Wystawa, skonstruowana ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka oraz państwa Wandy i Honore Heroes, prezentuje odmienność cywilizacyjną i kulturową Dalekiego Wschodu. Wytwory azjatyckich rzemieślników wykonane z laki, bambusa, jedwabiu czy porcelany, pochodzą głównie z Chin i Japonii, choć nie brak również eksponatów z Indii, Indonezji, królestwa Bhutan i innych krajów azjatyckich.
Ekspozycja "Kruche piękno Dalekiego Wschodu" będzie prezentowana długo, prawdopodobnie przez kilka lat, a być może, za rok czy dwa, zostanie uzupełniona i wzbogacona o kolejny element - historię atlantyckich miast portowych, przez które płynęły do Europy wyroby afrykańskie i azjatyckie.
Druga propozycja to wystawa czasowa "Bóg, miłość, rodzina - europejskie makatki kuchenne. Kicz czy sztuka?", na której pokazanych zostanie ponad 200 makatek pochodzących z Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Moda na przystrajanie makatkami wnętrz przyszła z Niemiec i Holandii, rozpowszechniła się po I wojnie światowej i trwała niekiedy aż do lat osiemdziesiątych XX wieku. Obrazkowy świat w nich zaklęty pokazywał schematyczne potraktowane, uzupełnione aforyzmami i godne naśladowania wzorce.
Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji Luby Vladykovej i Elżbiety Piskorz-Branekovej oraz zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach oddziału Muzeum Podlaskiego.
Wystawa prezentowana będzie w sali wystaw czasowych w pałacu od 2 września do 30 grudnia 2011 roku.
fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu |