buy medication online
 
Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa Drukuj
05.09.2011.
 Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu przygotowało na jesień 2011 r. dwie nowe ekspozycje - jedną prezentującą wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z Dalekiego Wschodu, oraz drugą pokazującą makatki kuchenne - modny elemet wystroju wnętrz w XX wieku, prawie w całej Europie.

Pierwsza wystawa pt. "Kruche piękno Dalekiego Wschodu", ulokowana została na poddaszu dworku myśliwskiego z Siemion, gdzie stanowi uzupełnienie istniejącej już od dwóch lat ekspozycji "Pamiątki kolonialne - Sztuka "Czarnego Lądu".

Wystawa, skonstruowana ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka oraz państwa Wandy i Honore Heroes, prezentuje odmienność cywilizacyjną i kulturową Dalekiego Wschodu. Wytwory azjatyckich rzemieślników wykonane z laki, bambusa, jedwabiu czy porcelany, pochodzą głównie z Chin i Japonii, choć nie brak również eksponatów z Indii, Indonezji, królestwa Bhutan i innych krajów azjatyckich.

Ekspozycja "Kruche piękno Dalekiego Wschodu" będzie prezentowana długo, prawdopodobnie przez kilka lat, a być może, za rok czy dwa, zostanie uzupełniona i wzbogacona o kolejny element - historię atlantyckich miast portowych, przez które płynęły do Europy wyroby afrykańskie i azjatyckie.

Druga propozycja to wystawa czasowa "Bóg, miłość, rodzina - europejskie makatki kuchenne. Kicz czy sztuka?", na której pokazanych zostanie ponad 200 makatek pochodzących z Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Moda na przystrajanie makatkami wnętrz przyszła z Niemiec i Holandii, rozpowszechniła się po I wojnie światowej i trwała niekiedy aż do lat osiemdziesiątych XX wieku. Obrazkowy świat w nich zaklęty pokazywał schematyczne potraktowane, uzupełnione aforyzmami i godne naśladowania wzorce.

Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji Luby Vladykovej i Elżbiety Piskorz-Branekovej oraz zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach oddziału Muzeum Podlaskiego.

Wystawa prezentowana będzie w sali wystaw czasowych w pałacu od 2 września do 30 grudnia 2011 roku.

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl