buy medication online
 
Święto Chleba w Ciechanowcu Drukuj
16.08.2011.

Święto Chleba w Ciechanowcu 

 fot. O. R. Tomaszewska MPI

Stoiska z wyrobami piekarniczymi i rękodzielniczymi, zespoły folklorystyczne, konkursy i pokazy przypominające zwyczaje związane ze żniwami i produkcją chleba, prezentacja zabytkowych ciągników i ciągówek, stworzyło podczas XI Podlaskiego Święta Chleba w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu niecodzienną atmosferę.

Publiczność nie była tylko biernymi widzami atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W czasie prezentacji obyczajów żniwnych, do koszenia kosą, podbierania zboża i wiązania snopków, mógł stanąć każdy chętny. Obecny na ciechanowieckim Święcie Chleba Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki wziął udział w robieniu z kilku ostatnich garści zboża udekorowanych wstążkami "przepiórki", wokół której przeciągnięto najmłodszą żniwiarkę, by przynieść ziemi urodzaj na przyszły rok. W "Konkursie na wykonanie równianki” - czyli wiązanki układanej z ziół leczniczych, kwiatów oraz kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz różnych warzyw i owoców, która tradycyjnie święcona w czasie święta Matki Boskiej Zielnej i zawieszona w domu miała chronić domowników przed zarazą, pożarem, burzą oraz mieć właściwości lecznicze, brało udział ponad 300 osób. Przypomniano też inne tradycje - święcenie zwierząt gospodarskich na świętego Rocha, co miało przynieść pomyślność w gospodarstwie i chronić dobytek przed chorobami, przemarsz orszaku żniwnego czy przekazanie upieczonego bochna chleba i wieńca dożynkowego Gospodarzom dożynek.

W czasie festynu można było spróbować podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników, kupić wypieki z różnych regionów Polski i z Litwy, lub wyroby rękodzielnicze z wikliny, gliny czy drewna.

          Więcej zdjęć...

Święto Chleba w Ciechanowcu

fot. O. R. Tomaszewska MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl